%130’luk Verim Sağlayan Fotodedektör Geliştirildi

UV sensörler günümüzde birçok alanda kullanılıyor ve fayda sağlıyor. Buna rağmen, mevcut UV sensörlerinin performansı şaşırtıcı derecede zayıf.

Araştırmacılar, % 130‘dan fazla harici kuantum verimliliği (EQE) elde eden bir fotovoltaik cihaz geliştirdiler. Bu yüksek performans, kendi kendine indüklenen bağlantıya sahip nanoyapılı siyah silikon fotodiyot kullanılarak elde edildi. Bu büyük buluş fotodedektörler ve UV sensörlerin gelişiminde çok büyük bir etkiye sahip olacak gibi gözüküyor.

Siyah-silikon-uv-sensor-gelistirme-1
UV ışığı, nanoyapılarda elektron artışını tetikliyor. Fotoğraf:Wisa Förbom

Siyah silikon, işlem sırasında milyarlarca nano ölçekli çukur oluşturduğu için fotonları emebiliyor ve elektronları çok daha iyi bir şekilde serbest bırakabiliyor. Siyah silikonun bu özelliği de bu %130’luk verimin oluşmasını sağlıyor.

Siyah-silikon-uv-sensor-gelistirme-2

Kuantum verimliliği için kabul edilen teorik %100 sınırı dış devredeki her bir fotonun 1 elektron üretmesini ifade eder. %130’luk verimlilik de, dış devredeki her bir fotondan yaklaşık 1,3 elektron elde edildiği anlamına geliyor. Bu verim artışı gerçekten çok işe yarayacaktır ve UV sensörlerin gelişiminde çok etkili olacaktır diye düşünüyorum.