Apple Watch Yine Hayat Kurtardı

Apple Watch

Akıllı saatlerine ilginç ve bir o kadar işe yarar özellikler koyan Apple geliştirdiği bir özellik sayesinde tekrardan bir insanı daha hayatta tuttu. Apple Watch 4’ten beri kullanılan düşme algılama sistemi sayesinde birçok insanın hayata tutunmasının altını çizmeliyim

6.5 Metreden Yere Düştü

Apple Watch

92 yaşında bir çiftçi olan Jim Salsman Nebraska eyaletinin Grant şehrinde yaşıyor. Yaşlı adam nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı 6.5 metreden aşağıya düştü bilincini bir süre kaybeden Jim Salsman kendine gelmeye çalışırken kolundaki Apple Watch hemen acil durum servisiyle iletişim sağladı. Bilinci tekrar yerine gelen Jim Salsman kolundaki saatten Apple’ın sesli asistanı olan Siri’ye yaralandığını ve acil yardım istediğini belirtti ancak düşme algılama sistemi acil servisle çoktan iletişime geçmişti. Erkenden olay yerine ulaşan acil servis sayesinde erkence hastahaneye yetiştirilen yaşlı adamın kalçasında ve bazı bölgelerinde kırık olduğu öğrenildi. Şuan tedavi olan Jim Salsman düşüşünü ” Aptalca bir hata” olarak nitelendirdi.

Düşme Algılama Sistemi Nasıl Çalışıyor

Apple Watch

Apple akıllı saatlerinde her ölçüm vb. gibi şeyler için sensörler kullanır. Kullanılan bu sensörlerin bazıları yerden yüksekliği veya yukarı,aşağı,ileri,geri hızları ölçer. Yazılım sayesinde bu sensörleri düşen birisi olduğunda algılayan bir sisteme çeviren Apple yazılım ve sensör konusunda ne kadar iyi olduğunu da burada göstermiş oldu.

Kaynak: https://www.teknoblog.com/apple-watch-dusme-algilama-ozelligiyle-yine-hayat-kurtardi/