Batarya Farkları: Li-po mu kullanmalıyız, Li-ion mu?

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi akıllı telefonlarımızın bataryaları kimi iki gün dayanırken kimi bir günü bile çıkaramıyor.

Kimi telefonlarda li-po kullanılıyor. Kiminde ise li-ion kullanılıyor. Peki nedir bunlar. Öncelikle şunu söylemeliyim bunlar bir pil çeşididir. Yani pilin içindeki malzemeleri temsil ederler.

Örneğin içinde lityum ve polimer barındıran pile li-po deriz. İçinde lityum ve iyon barındıran pillere ise li-ion kısaltmasını kullanıyoruz.

Hadi başlayalım önce li-po nedir? Sonra li-ion nedir?

1- Li-po

Samsung Batarya

Lityum ve polimer kimyasallarını içeren piller istenilen şekilde üretilebilir. Oldukça esnek ve sağlam olduklarını da belirtmek gerek. Diğer bataryalara göre sızıntı olasılığı düşük. Ama içlerinden tek bir hücresi bile hasar alır yani bozulur ise batarya komple bozulmuş olur.

Genel olarak tavsiye verilecek olursa tek mühim olay orijinal şarj aleti ve şarj kablosu kullanılmasıdır. Aksi halde piliniz şişebilir, yanabilir hatta patlayabilir.

+, – Şeklinde maddeler verecek olursam.

Artı yönleri şunlardır:

  1. Sızıntı olasılığı düşüktür.
  2. Sağlamdır.
  3. Orijinal şarjla kullanımda sorun yaşama olasılığı düşüktür.

Eksi yönleri ise şunlardır:

  1. Yüksek maliyetlidir.
  2. Diğer batarya türlerine nazaran daha az güç depolar.
  3. Şişme sorunları diğer bataryalara nazaran daha sık görülür.

2- Li-ion

Üstte de belirttiğim gibi içinde lityum ve iyon kimyasallarını barındırır. Li-ion pilleri genellikle Apple şirketi kullanmaktadır lakin bunun yanında Samsung, Huawei gibi markaların da bazı modellerinde görmek mümkün.

Lityum iyon pillerin yoğunluğu diğer pil türlerinden yüksektir. Örneğin burada yüzyıllardır milyonlarca yıldır yanlış bilinen bir bilgiyi açığa çıkaralım beraber. Örnek olarak X cihazını ele alalım. X cihazı içinde li-ion pilini içersin. Herkes der ki %20 de şarja tak %80 yahut %90 da çıkar.

BU BİLGİ TAMAMEN YANLIŞTIR.

Eğer li-ion içeren bir telefon kullanıyorsanız ister %30 da ister %1 de %97 de şarja takın Bu hiçbir şekilde bataryanıza zarar vermez. Çünkü li-ion pillerde bu sorun yoktur.

Fakat li-ion pillerin şu kötülüğü vardır ki ürün üretildiği saniyeden itibaren bozulmaya yani eskimeye başlar raf da dururken bile batarya eskir.

Ayrıca telefonun ısınması li-ion pilleri olumsuz olarak etkilemektedir. Ve li-ion pillerin maliyeti li-po pillerine göre oldukça düşüktür. Şunu da atlamayayım li-ion bataryalar asla şişmez diyemem. Ama diğerlerine nazaran daha az şişme oranına sahip diyebilirim.

Artı yönlerini şu şekilde özetleyebiliriz.

  1. Maliyeti düşüktür.
  2. Yüksek enerji tutuşuna(güç yoğunluğuna) sahiptir.

Eksi yönleri ise

  1. Ömrü üretildiği an itibari ile başlar.
  2. Yanma olasılığı vardır.

Karşılaştırmadan önce şuna yer vermek isterim. En çok li-ion pilleri Apple şirketi kullandığı için sitelerinde “Neden Lityum İyon” denen bir başlık var. Bu başlığı size özet halinde sunayım buyurun.

Lityum iyon piller daha hızlı şarj olur, daha uzun sürelidir ve daha hafif tasarıma sahiptir. Ayrıca diğer pillere göre daha yüksek güç yoğunluğuna sahiptir. (Apple) Lityum iyon piller önce %80 e hızlı şarj ile ulaşır. Daha sonraki %20 süreci pil sıcaklığı ve pil sağlığı için düşük amper ile yavaş şarj edilir.

Evet, en çok li-ion bataryasını kullanan Apple şirketinin açıklamasının özeti bu şekilde.

Gelelim kendi şahsi düşünceme. Bence ikinci el telefon alacaksanız ve bu telefonda li-ion bataryası kullanılmış ise kesinlikle onu bir bilgisayara bağlayarak o telefonun kaç döngü şarj edildiğini öğrenin. Eğer cihaz +400 +500 şarj edilmiş ise o cihazdan uzak durun.

Çünkü (örnek yine Iphone’ den olacak.) Apple şirketi eğer telefonunuz 500 döngüyü geçtiyse bataryanızı yenilemiyor. Çünkü Apple o telefonu 2 yılda %80 e kadar düşecek şekilde ayarlıyor. Yani bir telefon 2 yıl kullanılmamasına rağmen 500 döngüyü aşıyorsa aşırı derecede bataryası yorulmuştur.

Sıfır alacaksanız o telefonun üretim tarihine bakmanıza şiddetle tavsiye ederim. Gelgelelim li-po piline. Li-po bataryası genel olarak çok sorun çıkarmaz çok yorulmadı ise onu da yine bilgisayara bağlayarak şarj döngüsüne bakmanızı tavsiye ederim.

Sonuç olarak şahsi görüşümce benim için mühim olan telefonun batarya çeşidi değil kaç mAh olduğu ve o telefonun, sisteminin, işlemcisinin ne kadar mAh harcadığıdır.

Bu güne kadar hem li-po hem li-ion kullanmış birisi olarak şunu söylerim ki li-po da (eski telefonlarda) sık sık şişme sorunu yaşasak da günümüzde pek rastlamıyoruz. Ama nedendir bilmem içten içe li-ion aşkı var bende 🙂

Evet arkadaşlar bu yazımda size li-po ve li-ion bataryaları nedir artıları nedir eksileri nedir anlattım bir diğer yazımda görüşmek üzere.

Sağlıcakla kalın…

Kaynakça: https://blog.ravpower.com/2017/06/lithium-ion-vs-lithium-polymer-batteries/
.