Beeb! BBC Sesli Asistanı

beep

BBC’nin ses asistanı Beeb, Windows bilgisayarlarda test edilmek üzere erken erişim ile piyasaya sürüldü.

Microsoft teknolojisini kullanan sesli asistan beta versiyondur. Tüm özelliklerinin mevcut olmadığı ve düzgün çalışmadığı biliniyor.

BBC Sesli Asistanı Beeb

Dijital sesi, Kuzey İngiltere aksanı olan bir İngiliz seslendirme sanatçısının sesidir. Beeb’ in arkasında çalışan ekibin, diğer bölgesel aksanları anlayabilmesi için çok çalıştığı söyleniyor

Bir kullanıcı beta sürümünü indirdiğinde, hangi aksanı olduğunu (kullandığını) soracaktır böylece ekip bu sesleri analiz ederek beeb’ i güncelleyeceği gibi bilgiler de paylaşıldı.

Aşağıdaki video “BBC Press Office” adlı twitter hesabından saatler önce paylaşılmış videoyu sizlere sunalım. Bizlere asistan hakkında ufak bir ön izleme sunuyor.

Beeb örnek video:

BBC’ nin açıklamalarına göre beta sürümünde radyo, müzik, podcast’ ler, haberler ve hava durumu gibi uygulamalara erişilebilecek ve yapay zeka sayesinde benzersiz cevaplar verebilecektir. Bu açıklamanın yanında BBC, önümüzdeki haftalarda ve aylarda yeni özellikler ekleneceğini belirtti.

Ayrıca BBC açıklamalarında kimlerin ne zaman kullanabileceğini de belirtti.

“Windows 10 işletim sistemi ve güncelleştirmesini kullanan Microsoft’un Windows Insider programının İngiltere üyeleri, BBC’ nin akış hizmetleri olan iPlayer ve Sounds için zaten bir BBC hesabı kullanıyorlarsa, Windows Mağazası’ ndan yükleyebilirler.”

Uyandırma ve kullanma komutu olarak şu örnekleri verebiliriz:

Haberler için “Beni güncelle” Radyo için “Radyo 1′ i oynat” “Bana komik bir şeyler söyle”

BBC son olarak yazısında şöyle bir şey belirtmekte “Bu hala erken bir versiyon, yani her şey ilk günden itibaren mükemmel çalışmayacak ve gelecekteki Beeb asistanı çok daha fazlasını yapabilecek.”

Beeb’ in Türkiye’ ye yahut İngiltere dışındaki ülkelere ne zaman gönderileceği ya da gönderilip gönderilmeyeceği ise hala büyük bir merak konusu.

Kaynak : https://www.bbc.com/news/technology-52891155
.