Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırırım ?

Bilgisayar Hızlandırma

Hepimiz bu sorunun cevabını en az 1 kere aramışızdır. Cevapların çoğunluğu aynı ve işe yaramaz olsa da bu yazımda sizlere en çok işe yarayan bilgisayar hızlandırma yöntemlerini göstereceğim. Diğer bilgisayar hızlandırma yazılarından bir diğer farkı ise sadece program veya ayarlama tavsiyesi değil donanım arttırma tavsiyesi de bulunması.

Bilgisayar Hızlandırma İçin Yapılacak Ayarlar:

1-) Masaüstünüzü Temiz Ve Düzenli Tutun:

Aslında birçoğumuz indirdiğimiz dosyaları vb. daha kolay erişebilmek için masaüstünde tutarız. Bilgisayar her açıldığında masaüstündeki simgeleri veya dosyaları hızlıca açmak için tüm kaynaklarını kullanır ve bu yüzden bilgisayarınız daha yavaş açılabilir. Bizim tavsiyemiz dosyalarınızı bilgisayarınızda kategorilere ayırarak düzende tutmaktır. Böylece bilgisayar açılırken veya bir programı alta alırken daha az zorlanacak haliyle performansı artacaktır. Çöp kutunuzu da boşaltmayı unutmayın 🙂 .

2-) Masaüstü Arka Planınızı Sadeleştirin:

Bu yöntem size saçma gelebilir ancak bilgisayarınızın arka planı bilgisayarınızın açılış ve programları alta alma hızına etkisi vardır. Örnek vereyim siz renkli ve hareketli bir arka plan kullanıyorsanız bilgisayarınız bu arka planı açmak için güç harcar bu nedenle bilgisayarınızın açılış süresini uzatır. Ancak tek renk örneğin siyah bir arka plan kullanırsanız bilgisayarınız eski arka plana göre daha az güç harcar ve bu da açılış ve alta alma süresini uzatır.

3-) Bilgisayar Hızlandırıcı Programlar Kullanmayın:

Nasıl ya dediğinizin farkındayım ancak bilgisayarınızı hızlandırdığını iddia eden birçok program bilgisayarınızı ilk başta hızlandırsa da daha sonralar daha da yavaşlamasına neden olur. İndirdiğiniz program bilgisayarınız sözde temizlemek için arka planda çalışır böylece arka planda bilgisayarınıza daha fazla yük olur.

4-) Ekran Kartı Ayarlarınızı Gözden Geçirin:

Birçok kullanıcı bilgisayarınız ekran kartını tam performansta kullanmaz bunu nedeni fabrikasyon çıkışlı bilgisayarların ayarları standart kullanım için ayarlı olmasıdır.Ekran kartınızın ince ayarlarını yaparak oyunlarda daha fazla FPS alabilirsiniz.Tavsiye ekran kartı ayarlarını aşağıya koyuyorum. Ayarlar bazı ekran kartı uygulamalarında farklı isimlerle geçebilir.

  • Öncelikle ekran kartı profilinizi performans olarak seçin.
  • Doku süzme/Kalite seçeneğini performans olarak seçin.
  • Eşyönsüz örnek optimizasyonu seçeneğini kapalı olarak seçin.
  • Trilineer optimizasyonu seçeneğini kapalı olarak seçin.
  • Kenar yumuşatma seçeneğini kapalı olarak seçin.
  • Güç yönetim modu seçeneğini maksimum performans olarak seçin.

Gizlilik Ayarlarınızı Kontrol Edin:

Windows kullanıcılar bilgisayarı ilk aldığında onlarca ayar sunar ve dikkatsiz kullanıcılar bu ayarlara izin verir. Windows sizleri izlemek veya sizin için hızlı ayarlar oluşturmak için sizin girdiğiniz programı dahi inceler. Bu ayarlar bilgisayarınızı siz anlamasanız da yorar. Gizlilik ayarlarında bulunan arka plan uygulamalarını durdurarak bilgisayarınız daha da hızlandırabilirsiniz.

Depolamadaki Gereksiz Ve Geçici Dosyaları Silin:

Bilgisayarınızı hızlandırmanın bir diğer yolu da depolama alanını temizlemektir. Windows geçici veya eski güncellemelerin kalıntısını bilgisayarınızda tutar bu dosyaları silerek bilgisayarınızda büyük oranda bir yer açabilirsiniz. Bu dosyaları silmek için depolama ayarları sekmesinden size gereksiz olanları silebilirsiniz.

Güç Ve Uyku Ayarlarınızı İyi Yapın:

Bilgisayarınızın performansı sizin ayarladığınız güç ve performans profiline göre ayarlanır. Güç ve uyku sekmesinden ek güç ayarlarına basın ve buradan performans odaklı seçeneği seçin veya mevcut profili kendinize göre düzenleyin.

Donanım Güçlendirerek Performans Arttırma

1-) HDD Yerine SSD Kullanın:

SSD

Günümüz SSD ile satılsa da eski bilgisayarların birçoğu HDD ile satıldı. SSD HDD’den çok daha fazla okuma ve yazma hızına sahip olduğu için bilgisayarınızın performansını büyük oranda arttırır. Bizim tavsiyemiz en az 128 GB alana sahip SSD almanız. Bu SSD’ye Windowsu ve kullandığınız küçük boyuttaki programlarınızı yükleyerek kullanmanız. Bu sayede açılış hızınız yarı yarıya hızlanacak ve program açılışları çok daha seri hale gelecektir.

2-) Ram Kapasitesini Arttırın:

RAM

Arka arkaya birçok programı bir arada kullanıyorsanız büyük ihtimalle Ram kapasiteniz size yeterli gelmez. Bizim tavsiyemiz anakartınız destekliyorsa en az 16 GB Ram kullanmanız. Ancak Ram alırken eğer ikili olarak takacaksanız aynı mhz ve kapasite miktarında olmasına dikkat edin aksi takdirde Ramlar birbiriyle uyumsuzluk problemi çıkarabilir.

3-) Bilgisayarın Termal Macununu Yenileyin:

Termal Macun

Kullanıcıların birçoğu termal macunu yenilemeyi bırakın termal macun diye bir şey olduğundan bile habersiz. Termal macun bilgisayarınızın içerisindeki ısıyı bakır borular aracılığıyla dağıtır. Termal macun eskidikçe iletkenliğini kaybeder ve bu yüzden ısıyı iletemediği için bilgisayarınızın ısınmasına sebep olur ısınan bilgisayar ise daha fazla ısınmamak için performansını kısıtlar.

Bizim tavsiyelerimiz bu kadar ekran kartı değiştirin vb. gibi yüksek maliyetli parçalar değiştirmek yerine biraz daha bekleyerek yeni bir bilgisayar alabilirsiniz.

Telefonunuzun ömrünü uzatma rehberimizi buradan okuyabilirsiniz : https://dijibayt.com/telefonunuzun-omrunu-uzatacak-5-puf-nokta/

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=N6HaufY_mK4