Cicada 3301: Bir İnternet Efsanesi

Cicada-3301-bir-internet-efsanesi

Bu yazımda siz okuyucularımızı, gündemin dışında olan ve en son 2017 yılında faaliyetlerine rastladığımız gizemli bir grubu anlatmak istiyorum. İnternet mecralarında gözüme takılmasa da bu grubun Dark nette hala faaliyetlerine devam ettiği söyleniyor. Gerçi grup kelimesini kullanıyorum ama bunun doğruluğu tartışılır. Çünkü elimizde bu gizemli örgüt hakkında sayılı bilgiler var. Peki bu örgüt ne? Belki zamanında internet ortamına sarsıntı yaşatan Cicada 3301 ismini söylesem bazılarınıza bir şeyler anımsatabilir. Bu konuda elbette bilgisi olanlarınız vardır fakat ben bunu bilmeyenler için bir daha anlatıyorum. Evet, bu yazımızda bundan bahsediyoruz. Hadi bakalım, hazırsanız başlayalım.

Her şey nasıl başladı?

Her şey 2012 yılının Ocak ayında başlamıştı. Dark nette bir resmin paylaşılmasının ardından internet adeta bu resimle çalkalandı.

cicada-3301-anlatimi-nedir
Görsel 1

Merhaba. Son derece zeki bireyleri arıyoruz. Bu bireyleri bulabilmek için bir test tasarladık.

Bu resmin içinde gizlenmiş bir mesaj var.

Onu bulun, ve o sizi bizi bulma yolunda yönlendirecek. Sonuna kadar gidecek birkaç kişiyle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.

İyi şanslar

3301

Gizemli geldi değil mi? Birçok kişiyi de zamanıyla ürkütmüştü. Bazıları bunun bir NSA işe alım programı olduğunu düşündü. Ulaşanların ve kendilerinin dışında ise sanırım bu bilgiyi yalanlayacak veya teyit edecek kimse de yok.

Resimde, içinde gizli bir mesaj açıkça belirtildiği için meraklılar çeşitli yöntemleri denemeye gecikmeden başlamışlardı. Böyle durumlarda yaygın bir yöntem vardır ki bu yöntem de resimdeki baytları okumak için bazı uygulamalara resmi okutmaktır.

Bunu yaptıkları zaman baytların sonunda yazan VS CLAVDIVS CAESAR metni “lxxt> 33m2mqkyv2gsq3q = w] O2ntk” ifadesini üretti. Caesar ismini gördüğünüz zaman biraz kriptografi bilginiz varsa bunun Caesar cipher ile ilgili olabileceğini rahatlıkla tahmin edebilirsiniz ki bu meraklı takipçiler de aynen bu şekilde yaptılar. Bu yöntemi izleyip biraz kurcaladığınız zaman karşınıza bir URL adresi çıkıyor. URL adresine gittiğinizde ise sizi aşağıdaki ördek resmi karşılıyor.

cicada-3301-anlatimi-nedir
Görsel 2

“HAY AKSİ

Yanlış yoldasın

görünüşe göre mesajı nasıl elde edeceğini doğru tahmin edemedin.

Ördeğin üstünde yazanlar bunlar. Fakat bu sadece bir şaşırtma. Aslında bu ördekle karşılaşanlar çıkmaza girmemişlerdi. Cicada burada da bir oyun oynadı. Fakat bir süre sonra bu da çözüldü. Bulmacayı çözmeye meraklı kişiler sonunda bunu çözmek için Outguess adlı programı kullanmaları gerektiğini anladılar. (Ördeğin üstünde yazan “Guess” ve “Out” kelimelerinden)

Şifreler, şifreler…

Peki Outguess programı nedir? Outguess fotoğrafların içine gizlenen mesajları ortaya çıkarmak ve resimlerin içine mesaj gizlemek için kullanılan bir stenografi aracıdır.

Outguess programını kullanıp mesajı ortaya çıkaran kişileri 3301 sayısıyla imzalı yeni bir sürü mesaj ve ipucu karşıladı. Bir süre sonra işler iyice karmaşıklaştı ve bu konuda Reddit ve 4chan gibi forumlarda insanlar artık rekabete tutuştular. forumlarda takipçilerin yazdıkları yazıların neredeyse hepsi, dışarıdan oyuncu kabul etmemek için baştan aşağıya şifrelenerek yazıldı.

Bu ipuçları ve bilmeceleri çözen insanlar kod kırıcıları vb. programları kullanarak sonunda bir telefon numarasına ulaştılar. Telefon numarasını aradıkları zaman bir telesekreter mesajının bantta sürekli tekrarlandığını farkettiler.

Telesekreter sesi

Bu mesaj da meraklı takipçileri Cicada 3301 logosunun bulunduğu ve bir geri sayım sayacının bulunduğu bir siteye yönlendirdi. Geri sayım sayacının süresi sona erdiği zaman belirli koordinatlar araştırmacıları karşıladı. Bu Koordinatlar Asya, Avrupa ve Amerka’daki bazı yerlerde bulunan elektrik direkleri vb. yerlere asılı üzerlerinde barkod bulunduran Cicada 3301 posterlerinin olduğu yerleri gösteriyor.

Testlerde ilerleyen kişi sayısı arttıkça ve ortada bazı yardımlaşmalar hala döndüğü için artık bulmacalar herkese açık bir şekilde değil, kişilere özel gönderilmeye başlandı. Araştırmacılardan bazılarının buldukları şeyleri sosyal medya üzerinden paylaşmaları üzerine bu kişileri diskalifiye etmek amacıyla Cicada 3301, oyunu değiştirdi. İlk resmin yayılmasından yaklaşık bir ay sonra ise Cicada 3301 “aradıkları kişileri” bulduğuna dair bir mesaj yayınladı. Kimliği bilinmeyen bir kişiye bu olaylardan sonra Cicada 3301, “Bir hacker grubu değil, bir düşünce topluluğu” açıklamasını içeren bir e-posta gönderdi.

Aradıkları kişileri bulduğunu söyleyen Cicada 3301 bu mesajla birlikte kendilerinden mail almayan kişilerin üzülmemesini, ileride bu şansı onlara tekrar tanıyacaklarını belirtti. Cicada 3301 her yıl aynı günde çözülemeyen ve çok karmaşık semboller göndermeye devam ediyor. Araştırmacılar ve internet dedektifleri bu konuyu araştırıyorlar.

Kim/ kimler bu Cicada 3301?

Açıkça söylemek gerekirse, sanırım bunu kendileri ve onları bulanlardan başka kimse bilmiyor. İşlerinde ne kadar iyi olduklarını anlamak için bu anlatılanlar yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Dünyanın dört bir yanına ulaşabilmeleri de uluslararası bir örgüt olması düşüncesiyle insanları ürkütüyor. Şifreleri ve bulmacaları çözmek için kullanılan Stenografi, Kriptografi, Spektogram ve bunlar gibi daha bir sürü konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu da bu şifreleri ve bulmacaları hazırlayanların ne denli bilgili olduklarını gözler önüne seriyor.

Peki bu alanlar tam olarak nedir?

Bunların yukarıda geçen 3 tanesini aşağıya sıraladım:

Stenografi: Herhangi bir görüntü dosyasının içine gömme yoluyla mesaj gizleme bilimi ve yöntemine verilen addır. Bu gizlenecek mesaj metin olmak zorunda değildir ve siz bir görüntü dosyasının içine bir görüntü dosyası daha gizleyebilirsiniz. Gizleyeceğiniz alan ise bir sadece resim olmayabilir, ses dosyası ve videoları da kapsar.

Kriptografi: Yunanca “kript” yani gizli ve “graf” yani yazı anlamına gelen iki kelimenin birleşiminden oluşan bu kelime şifreleme biliminin ismidir. Kriptografi okunabilir bir verinin istenmeyen kişiler tarafından okunmasını engellemek için uygulanan her türlü yöntemin genel adıdır.

Spektogram: Bir sinyalin frekans spektrumunun görsel temsili diyebiliriz. Spektogramı ses sinyallerine uyguladığınız zaman uyguladığınız sesin ses şemasını çıkarmış olursunuz.

Eğer bakmak isterseniz Cicada 3301‘in baştan aşağıya tamamen şifreli bir Twitter hesabı da bulunuyor. Profil resminin renk ayarları ile oynadığınız zaman meşhur ağustosböceği resmini göreceksiniz.

Cicada 3301’in bulmacalarının çözümünün detaylı ve güzel bir anlatımını yapan TheBraveZombies youtube kanalından bir videoyu aşağıya bırakıyorum.

Peki sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce Cicada 3301 örgütü kim veya kimler olabilir? gizemli mi yoksa ürkütücü mü yoksa her ikisi de mi?