Dark Web: Bir İnternet Haberi Klasiği

Dark-Web-bir-internet-haber-klasigi

Dark Web veya Dark Net Nedir?

Bu yazımda sizlere gündeme arada bir oturan, sonra da her seferinde olduğu gibi izi kaybolan, her türlü haber sitesinde en az bir kez konusu açılmış bir konuyu anlatmak istiyorum. Zamanında yaptığım uzun ve detaylı araştırmalar ve blog sitelerinin bu şaşmaz geleneği beni de bu konuda yazı yazmaya, siz değerli okuyucularımızı bu konu hakkında bilgilendirmeye ikna etti.

Hadi gelin birlikte Dark Web neymiş bunu bir öğrenelim. Kimimiz bu konuda çok bilgili, kimimiz ise ismini neredeyse hiç duymamış bu Dark Web’in.

Aslında olayı 3 basamakta değerlendirebiliriz. Çoğumuzun Deep Web olarak bildiği isim tehlikeli olarak bahsettiğimiz kısım değildir. Deep Web, Surface Web veya WWW (World Wide Web) yani yüzeysel internetin veya başka bir deyişle %4’lük rahatça erişebildiğimiz kısmın bir üst basamağı olan kısımdır. Burada herkesin erişemeyeceği devlet ve hükümet siteleri, Hükümet kaynakları, sağlık kayıtları, abonelik bilgileri vb. şeyler bulunur. Dark Web veya Dark Net ise lanetli ve kirli olarak ününü salmış olan üçüncü basamaktır.

Dark-Web-İnternet-basamaklari
İnternet Basamakları

İnternet aleminin yaklaşık olarak %95‘ini oluşturan internetin karanlık ve ücra sokağı diyebiliriz aslında Dark Web için. Normal Google, Yandex, Bing vb. hiçbir arama motorundan veya tarayıcıdan Dark Web’e erişim sağlayamazsınız. Normal Surface Web yani bizim günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz ve parçası olduğumuz internet ortamı direkt olarak giriş yapamamamız için adeta Dark Web’in lanetli ortamından arıtılmıştır.

Bu arıtılma durumu kesinlikle ve kesinlikle sizin iyiliğiniz içindir. İnternet ortamının %95’ini oluşturan bu bölüm, büyük olduğu kadar da ürkütücüdür. Benim size şahsi tavsiyem sadece girmeniz değil, girmeye tenezzül bile etmemenizdir. İllaki okuyucularımız arasından “ben girerim, bana bir şey olmaz.” diyenler olacaktır. Fakat gerekli donanıma ve bilgi birikimine sahip olmadan böyle bir şeye kalkışmak kendinizi ateşe atmaktan başka bir şey olmayacaktır.

Dark Web’de bulunan internet siteleri normal siteler gibi .com, .org vb. uzantılara sahip değiller. Sitelerin hepsi .onion uzantılıdır ve çoğunluğu da normal site isimlerine sahip değiller. Çoğu karışık harfler ve sayılarla oluşturulmuş ve anlamsız isimlere sahiptir.

Bulunan sitelerin çoğu yerel sunucular kullanılarak oluşturulmuştur. Yani sitelerin sahipleri bilgisayarlarını birer sunucu olarak kullanır ve bu durum acil bir durumda kayıtların bir anda silinmesine yarar. Buna gerek duyuyorlar çünkü bulunan sitelerin geneli suç amaçlıdır.

Peki Dark Web’i Bu Kadar Korkutucu Kılan Nedir?

Tabii ki de sitelerin içerikleri. Bir üniversitede yapılan araştırmaya göre sadece 40.000 siteden çıkarılan istatistiklerin sonucu aşağıdaki şekildedir:

  • %15’i uyuşturucu madde içerikli
  • %2’si sanat içerikli
  • %7’si yazılım ve donanım içerikli
  • %17’si +18 içerikli
  • %8’i sahte mal içerikli
  • %3’ü hack bilgisi ve yazılımı içerikli
  • %9’u siyaset içerikli

Yukarıdaki sonuçlara baktığımız zaman çoğu zararlı içeriğe sahip siteler bulunuyor. Bu sadece 40.000 sitenin istatistiği. Araştırmaya veri olarak girilen site sayısı arttıkça suç oranı da büyük oranda artış gösterecektir.

Dark Web’e girdiğiniz zaman hackerlar, (ki bu hackerlar gerçekten işlerinde iyiler ve genelinin amaçları kötü) virüsler, botlar vb. şeyler tarafından saldırıya uğramanız çok olağandır.

Dark Web’de çalıntı hesaplar, kredi kartları, ve yasal olmayan tonlarca şey bulunuyor ve ödemeler dolar veya türk lirası gibi şeyler ile yapılmıyor. Ödemelerin çoğu 2009 yılında hayata geçirilen Bitcoin ile yapılıyor. Küçük bir bilgi de verelim: Bitcoin ağını oluşturan ve bu fikri ortaya atan kişi Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinen kimliği belirsiz bir kişidir.

Saçma olan şey ise gerçekten aşırı derecede rahatsız edici içeriği bulunan Dark Web’e illegal bir alışveriş yada bir işlem gerçekleştirmediğiniz sürece girmenin yasal olması. Dark Web’in içinde seri katiller, suikast borsaları, zararlı forum ve chat siteleri vb. tonla rahatsız edici şey bulunuyorken bir yolunu bulup girmenin yasal olması ise gerçekten hayret verici.

Dark Web’in içeriklerini hem tamamen açıklamanın zor olması sebebiyle, hem de sizleri gerçekten rahatsız edeceğini düşündüğümden detaylandırmamanın en doğru seçenek olduğunu düşündüm.

Her gün sosyal medyaya veya gündeme gelmediği sürece Dark Web’in ciddiyeti bir kenara bırakılıyor. Büyük hesap vurgunları ve hesap bilgisi sızıntıları gibi büyük çaplı olaylar olmadıkça önemi gündemin gerisinde kalıyor maalesef.

Bu konuda daha fazla detaya erişmek isteyenler için kendimde okumuş olduğum Jamie Bartlett‘in “Dark Net İnternetin Yeraltı Dünyası” kitabını bırakıyorum.

Google alışveriş linki: https://www.google.com/search?q=dark+net+internetin+yeralt%C4%B1+d%C3%BCnyas%C4%B1&sxsrf=ALeKk00hZ4kFGpylmKbsCAEzB1191BUOLg:1592159831810&source=lnms&tbm=shop&sa=X&ved=2ahUKEwjk9czJ-YHqAhU1CWMBHT-dAQEQ_AUoBHoECBEQBg&biw=1366&bih=657