Discord Botları Nedir? Botları Tanıyalım

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim

Bu yazımda Discord‘da yeni olanlar ve Discord’da sunucu oluşturmak isteyen arkadaşlar için bir nebze de olsa yardımcı olacak bir konuyu ele alacağım. Discord botları nedir, ne işe yarar?

Discord uygulamasını hiç bilmeyenler için de kısa bir anlatım yapmak istiyorum. Discord görüntülü, sesli ve yazılı sohbeti sağlayan bir iletişim uygulamasıdır. Çıktığı zamandan beri çok kullanılan ve tavsiye edilen bir uygulama olan Discord en çok da oyuncular tarafından kullanılıyor. Ama tabii ki bu durum Discord’un sadece oyun için kullanılacağı anlamına gelmiyor. Özellikle pandemi sürecinde derslerin Discord üzerinden işlendiği de oldu. Twitch ve Facebook gibi platformlarda yayıncılık yapan kişilere baktığımızda çoğu yüksek üye sayısına sahip Discord sunucularına sahiptirler.

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-1

Discord’u sadece görüntülü, sesli ve yazılı sohbet sağlayan bir iletişim uygulaması olarak tanımlamak yetersiz olur. Bunun yanında Discord’da az önce de bahsettiğim sunucuları oluşturabiliyorsunuz. Sunucularda sesli ve yazılı kanallar açabiliyor, bunları sınıflandırabiliyor ve kişiselleştirebiliyorsunuz. Sahip olduğu rol sistemi ise çok güzel bir özellik. Rol sistemi sayesinde sunucuda bulunan kişilerin yetkilerini ve hangi kanallarda ne yapabildiklerini ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin bir rolü Rol 1 olarak adlandıralım ve Rol 1’in herhangi bir kanalda yayın açmaktan tutun link paylaşmasına kadar detaylı ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Kimin kanala insanları davet edebileceğini ve konuşabileceğini bile ayarlayabiliyorsunuz.

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-2

Discord sürekli güncelleme alan ve gelişen bir uygulama. İletişim kalitesini yüksek tutan bir uygulama var mı diye düşünüyorsanız Discord kesinlikle aradığınız uygulama. Ayrıca çok şirin bir temaya ve sevimli karakterlere sahip.

Discord ve sunuculardan kısaca bahsettiğimize göre şimdi botlar kısmına gelebiliriz. Sunuculara ekleyebildiğiniz ve çeşitli fonksiyonları yerine getirebilen Discord botları hem çok eğlenceli ve bazı durumlarda çok gerekli olabiliyor. Sunucularda Youtube gibi medya sitelerinden içerik oynatabilir, rol ayarlamaları yapabilir, hazır mesajlar yazabilir, roleplay sistemlerini sunucunuza taşıyarak eğlencenizi katlayabilir, sizinle sohbet edebilir, sözcükleri filtreleyebilir ve kişiselleştirilmiş komutlarınızı yerine getirebilir. Şimdi bazı Discord botlarını inceleyelim.

MEE6

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-3

MEE6 Discord sunucunuzda moderasyon ayarlarını yapabilen, ses kanallarında müzik çalabilen, hazır mesajlar gönderebilen, yayın alarmları gönderebilen, otomatik olarak sunucudan yasaklama ve susturma gibi görevleri yerine getirebilen, kişiselleştirilebilir kodlar kullanmanızı sağlayan ve bir seviye sistemine sahip olan bir bottur. MEE6 belki de Discord sunucularında en çok kullanılan bottur. MEE6′ sunucunuza eklemek ve hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

Dank Memer

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-4

Dank Memer daha çok eğlence üzerine düzenlenmiş bir bot. Dank Memer sunucunuzdaki üyelerle aranızda “meme“ler paylaşmanızı sağlayan, kendi “meme”lerinizi oluşturmanızı sağlayan, sizin için Reddit‘teki en yeni meme’leri toplayan, içinde seviye sistemi, bazı oyunlar ve ekonomi sistemi bulunduran bir Discord botu. Sunucunuza renk katmak için Dank Memer’i kullanabilirsiniz. Dank Memer’i sunucunuza eklemek ve hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

Rythm

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-5

Rythm tamamen müzik oynatımı için oluşturulmuş bir bot olmakla beraber en çok kullanılan botlardan birisidir. Halihazırda 5.847.058 sunucuda kullanılan Rythm birçok kaynaktan yüksek kalitede müzik oynatabilir, çalınan şarkının veya herhangi bir şarkının sözlerini getirebilir, çalma listesi yapmanızı sağlar ve otomatik oynatır. Rythm’i sunucunuza eklemek ve hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

InviteManager

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-6

InviteManager size daha çok istatistiksel avantajlar sağlayan bir bot olacaktır. Sunucuya davet edilen kişinin kim tarafından davet edildiği, kimin ne kadar kişiyi davet ettiği gibi bilgileri size sunar. Bunun dışında belli bir davete özel rol verme özelliği de bulunuyor. InviteManager’ı Discord sunucunuza eklemek için ve daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

MC-AT

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-7

Eğer sunucunuzda seviyeli konuşmalar olmasını istiyorsanız MC-AT sizin için biçilmiş kaftan. Türk yapımı bir bot olan MC-AT, filtrelenmesini istediğiniz kelimeleri, küfürleri ve reklamları engeller. Küfür veya yasaklanan kelimeler kullanıldığı takdirde ya kelimeler sansürlenir ya da küfür kullanan kişi bir uyarının ardından sunucudan yasaklanır. MC-AT’yi sunucunuza eklemek için ve hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

Cleverbot

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-9

Cleverbot diğer bahsettiğim botlara baktığımızda daha farklı bir işleve sahip. Cleverbot’u bir yazılı sohbet kanalına çağırdığınızda botla bir hikaye Roleplay‘i yapıyorsunuz. Bot size bir durumu yazıyor siz de o durumda ne yapacağınızı yazıyorsunuz. Ardından bot eyleminizin sonucunu söylüyor. Gerçekten çok eğlenceli ve sıradışı bir bot. Ayrıca Türkçe dil desteğine de sahip. Cleverbot’u sunucunuza eklemek için ve daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

EPIC RPG

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-10

İsminden de anlaşılacağı üzere EPIC RPG tam olarak bir roleplay mantığı üzerine oluşturulmuş bir bot. EPIC RPG bünyesinde zindanlar, düşmanlar, kılıçlar, zırhlar, yağmalar barındıran bir ekonomi + RPG oyun botudur. Amacı ise seviyeler atlayıp yeni ekipmanlar edinmek, gelişmek ve yeni komutların kilidini açmak için zindan sonu bosslarını yenmek. EPIC RPG’yi sunucunuza eklemek için ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Ava

Discord-botlari-nedir-discord-botlarini-taniyalim-11

Ava Discord üzerinde size asistanlık yapacak bir bottur. Çok çeşitli komutlara sahip bir bot olan Ava, detaylı moderasyon ayarlamaları yapmanızı, Rol ayarlarını yapmanızı (Rol ekle, sil, düzenle), Kanal ayarlarını yapmanızı (Kanal ekle, sil, düzenle), Sunucunuz hakkında kayıt defteri tutmanızı, müzik oynatmanızı, çeşitli eğlence olanaklarından yararlanmanızı ve daha birçok özellikten faydalanmanızı sağlar. Çeşitli dillere de desteği bulunuyor fakat gelişme aşamasında. Ava’yı indirmek için ve hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

Ben bu yazımda 8 tane botu ele almış olsam da bunlardan çok daha fazlası bulunuyor. Diğer Discord botlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Discord uygulamasını buradan indirebilirsiniz.