Discord’da Rol Yönetimi Nasıl Yapılır?

discord-1-rol-ayarlari

Bu yazımda Discord‘da rol yönetimi nasıl yapılır? Rol nasıl atanır? sorularını cevaplayacağım. bu yazım daha önce discord’daki botlardan bahsettiğim yazımın bir devamı niteliğinde olacak. Şimdi isterseniz en baştan alıp rol yönetiminin nasıl yapıldığına göz atalım.

discord-rol

İlk olarak sunucuyu oluşturduktan sonra üstteki görselde kırmızı dikdörtgen içine aldığım bölüme yani sunucunuzun ismine tıklayın.

discord-rol2

Sunucunuzun ismine tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir menü çıkacak. Bu menüden Sunucu Ayarları seçeneğine basın.

discord-rol3

Sunucu ayarlarına girdikten sonra soldaki menüde bulunan Roller kısmına girelim.

discord-rol4

Roller menüsüne girdikten sonra sizi yukarıda gördüğünüz gibi bir ekran karşılayacaktır. Yeşil çerçeve içine aldığım bölümden yeni rol atayabilir, rollerinizi düzenlemek için seçebilirsiniz. Her sunucu oluşturduğunuzda @everyone şeklinde bir rol olur. Bu rol sunucuya davet edeceğiniz kişilerin otomatik olarak sahip olacağı ilk roldür.

Turuncu çerçeve içine aldığım bölümde atadığınız role istediğiniz adı verebilir, rol adı bölümünün hemen altındaki rol rengi kısmından da rolün sahip olacağı rengi ayarlayabilirsiniz. Ayarlayacağınız rollerin karışmaması için yakın renkler seçmemenizi tavsiye ederim.

Mavi çerçeve içine aldığım bölüm düzenlediğiniz rolün önizlemesini görüntülemek içindir. Örneğin Rol 1’e bazı kanalları görüntüleme izni verilmemiş olsun. Bunun sağlamasını yapmak için önizleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bu çizdiğim yerin altında Rol Ayarları bölümü başlıyor. Bu başlığın altındaki ve peşine gelecek başlıklardaki özellikler rollerin sunucu içerisindeki işlevlerini etkiler.

ROL AYARLARI

discord-rol4

Rolü olan üyeleri diğer çevrimiçi üyelerden ayrı göster: Bu seçeneği aktifleştirdiğiniz zaman x Rolüne sahip tüm çevrimiçi kişiler üyeler kısmında aynı başlık altına toplanır. aktif olmadığı zaman ise özellikle büyük sunucularda karışık bir görüntüye sebep olabiliyor.

Herkese bu rolden bahsetme yetkisi tanı: metin kanallarında @Rol x şeklinde bir ifade içeren bir mesaj attığınızda bu role sahip olan herkes sunucu sessize alınmış olsa bile bildirim alır. Bu seçeneği aktifleştirdiğinizde başka rollerdeki herkese bu hakkı tanımış olursunuz.

GENEL İZİNLER

Yönetici: Bu seçeneği hangi role verdiğinize dikkat etmelisiniz. Bu seçenek sunucuda verebileceğiniz en tehlikeli izindir. Yönetici seçeneğini bir role tanımladığınız zaman bu izne sahip üyeler kanaldaki tüm izinlere sahip olur ve özel izinler atayabilirler.

Denetim kaydını görüntüle: Bu izne sahip olan kişiler sunucunun denetim kaydını görüntüleyebilirler.

Sunucuyu yönet: Bu seçeneği aktifleştirdiğiniz zaman bu role sahip olan üyeler sunucunun adı ve bölgesi gibi özellikleri değiştirebilirler. (Genelde sunucu bölgeniz Rusya veya Avrupa’dır)

Rolleri yönet: Bu seçeneğe izin verdiğiniz takdirde düzenlediğiniz role sahip olan üyeler sunucuya yeni roller atayabilirler ve kendi rollerinden düşük seviyeli rolleri düzenleyebilir veya silebilirler.

Kanalları yönet: Bu seçeneği aktifleştirdiğinizde ise kullanıcılar sunucu içerisindeki kanalları silebilir, düzenleyebilir veya yeni kanallar atayabilirler.

discord-rol5

Üyeleri at: Adı üstünde, düzenlenen role sahip olan kişilerin sunucudan diğer üyeleri atmasını sağlar.

Üyeleri engelle: bu izne sahip kullanıcıların üyeleri sunucudan engellemelerini sağlar. Bazı kişiler “iyi de atmak varsa bir daha niye engelleme var, ikisi de aynı şey değil mi?” diyorlar. Hayır, ikisi aynı şeyler değildir. Bir kişiyi sunucudan attığınız zaman bir davet linki ile gruba yeniden katılabilir fakat bir kişiyi sunucudan engellediğiniz zaman sunucuya engellemesi kalkmadığı sürece yeniden giremez.

Davet oluştur: Bu seçenek kişilerin sunucuya davet linki oluşturabilmesine olanak sağlar. Yani istedikleri kişiyi sunucuya davet edebilirler.

Kullanıcı adı değiştir: Bu seçenek kullanıcıların sunucuda kendi kullanıcı adlarında değişiklik yapabilmelerine izin verir.

Kullanıcı adlarını yönet: Bu seçenekle üyelerin diğer kullanıcıların adlarını değiştirmelerine izin vermiş olursunuz.

Webhook’ları yönet: Bu seçeneği aktifleştirdiğinizde üyelerin webhook oluşturmalarına, düzenlemelerine veya silmelerine izin verirsiniz. Webhook’lar otomatik mesaj ve güncellemeler oluşturmanızı sağlar.

Metin kanallarını oku ve ses kanallarını gör: Üyelerin metin kanallarını ve ses kanallarını görüntülemesini sağlar.

YAZI İZİNLERİ

discord-rol6

Mesaj gönder: Üyelerin metin kanallarına yazı yazmasına izin verir.

Metin okuma mesajı gönder: Üyeler metin kanallarına /tts uzantılı metin okuma mesajları gönderebilirler. Metin okuma mesajları yani Text-to-Speech mesajları paylaşıldığında sistem tarafından sesli olarak okunur.

Mesajları yönet: Bu izne sahip olan üyeler paylaşılan mesajları silebilir veya paylaşılan herhangi bir mesajı sabitleyebilirler.

Bağlantı yerleştir: Üyelerin metin kanallarında URL linki paylaşmalarına izin verir.

Dosya ekle: Metin kanallarında dosya paylaşımı yapmanızı sağlar. resmin yanında PDF, DOC, PPTX, ZİP, RAR gibi şeyler de paylaşabilirsiniz. Discord Nitro almadığınız sürece yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutu 8 Mb’yi aşamaz. Discord Nitro aboneliğinizi başlatırsanız bu sınır 100 Mb’ye kadar yükselir.

Mesaj geçmişini oku: Üyelerin metin kanallarındaki mesaj geçmişini okumalarına olanak sağlar.

@everyone, @here kullan ve tüm rollerden bahset: bu izne sahip olan üyeler tüm rollerden bahsedebilir ve @everyone ve @here kullanarak tüm üyelere ulaşabilir. (diğer üyelerde “bu rolden herkes bahsedebilsin” özelliği kapalı olsa bile bu durum geçerlidir)

discord-rol6

Harici emojiler kullan: Üyeler diğer sunuculardan emojiler kullanabilir.

Tepki ekle: Üyeler paylaşılan mesajlara yeni tepkiler verebilirler. Bu izin kapalı olsa bile başka birisi bir tepki vermişse aynı tepkiyi verebilirler. Örneğin X rolünün bu izni açık ve gülme emojisiyle tepki verdi, Rol Y’nin de bu izni kapalı fakat X rolü gülme emojisiyle tepki verdiği için aynı şekilde gülme emojisiyle tepki verebilir.

SESLİ KONUŞMA İZİNLERİ

Bağlan: Üyeler ses kanallarına bağlanabilir.

Konuş: Üyeler ses kanallarında konuşabilir.

Video: Üyeler sunucuda yayın açabilirler.

Üyeleri Sustur: Üyeler diğer üyeleri susturabilirler.

Üyeleri sağırlaştır: Üyeler diğer üyeleri sağırlaştırabilirler.

discord-rol7

Üyeleri taşı: Bu yetkiye sahip olan üyeler bir kanaldaki üyeyi başka bir kanala aktarabilir. Aktarılacak kişi girme yetkisi olan kanallara aktarılabilir.

Ses eylemini kullan: Normal şekilde, mikrofon açıkken konuşma eylemidir. Bunu kapattığınız zaman bu role sahip kişiler bas-konuş kullanmak zorunda olurlar. Bas-konuş özelliği belli bir tuşa atama yapıp onunla konuşmaktır. Örneğin X tuşuna atama yaparsanız X tuşuna basılı tutarak konuşmanız gerekir.

Öncelikli konuşmacı: Öncelikli konuşmacı özelliği aktifleştirildiği zaman bu role sahip kişiler konuşurken aynı zamanda başka birileri konuşursa ses seviyeleri otomatik olarak azaltılır. BU özelliğin kullanılması için bas-konuş (öncelikli) özelliği aktifleştirilmelidir.

Rol izinlerini temizle seçeneğiyle ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Kanala Özel Rol Ayarları

discord-rol8

Discord’da rol ayarlamalarının yanında bir de hangi kanalda hangi rolün nasıl bir özelliği olacağına dair ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Bu kısmı da size anlatıp bu yazımı burada bitireceğim.

Düzenlemek istediğiniz kanalı seçin ve sağ tarafında bulunan çark resmine basın. Yukarıda bulunan resimdeki genel metin kanalında örneğini görebilirsiniz.

discord-rol9

Burada roller kısmındaki ayarların bazılarını da göreceksiniz. Fakat böyle olması sizi yanıltmasın. Bu kısım düzenlediğiniz kanala özeldir. Bu kısmı istisnalar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Burada dikkatinizi çektiyse açma ve kapama seçeneğinin yanında kararsız davranma seçeneği bulunuyor. Yani burada bir kesinlik belirtmezseniz rolün kendi ayar kısmındaki bölüme göre hareket edecektir.

Davet oluştur: Bu seçenek kişilerin kanala davet linki oluşturabilmesine olanak sağlar. Yani istedikleri kişiyi kanala davet edebilirler.

Kanalı yönet: Üyeler kanalın ismini değiştirebilirler veya kanalı silebilirler.

İzinleri yönet: Üyeler söz konusu kanalın izinlerini değiştirebilirler.

Webhook’ları yönet: Üyeler Webhook oluşturabilir, düzenleyebilir veya silebilirler.

YAZI İZİNLERİ
discord-rol10

Mesajları oku: Üyeler mesajları okuyabilir.

Mesaj gönder: Üyeler mesaj gönderebilir.

Metin okuma mesajı gönder: Üyeler /tts uzantılı mesaj gönderebilirler.

Mesajları yönet: Üyeler mesajları silebilir veya sabitleyebilir.

Bağlantı yerleştir: Üyeler URL linki paylaşabilirler.

Dosya ekle: Üyeler dosya eklemesi yapabilirler.

Mesaj geçmişini oku: Üyeler yazılmış mesajları okuyabilirler.

discord-rol11

@everyone ve @here kullan ve tüm rollerden bahset: bu izne sahip olan üyeler tüm rollerden bahsedebilir ve @everyone ve @here kullanarak tüm üyelere ulaşabilir. (diğer üyelerde “bu rolden herkes bahsedebilsin” özelliği kapalı olsa bile bu durum geçerlidir)

Tepki ekle: Üyeler paylaşılan mesajlara yeni tepkiler verebilirler. Bu izin kapalı olsa bile başka birisi bir tepki vermişse aynı tepkiyi verebilirler. Örneğin X rolünün bu izni açık ve gülme emojisiyle tepki verdi, Rol Y’nin de bu izni kapalı fakat X rolü gülme emojisiyle tepki verdiği için aynı şekilde gülme emojisiyle tepki verebilir.

SESLİ KONUŞMA İZİNLERİ
discord-rol12

Kanalı görüntüle: Üyeler kanalı görüntüleyebilir.

Bağlan: Üyeler kanala bağlanabilir.

Konuş: Üyeler kanalda konuşabilir.

Video: Üyeler kanalda yayın yapabilir.

Üyeleri sustur: Üyeler kanaldaki diğer üyeleri susturabilir.

Üyeleri sağırlaştır: Üyeler kanaldaki diğer üyeleri sağırlaştırabilir.

Üyeleri taşı: Üyeler kanaldaki kişileri başka bir kanala taşıyabilir.

discord-rol13

Ses eylemini kullan: Normal şekilde, mikrofon açıkken konuşma eylemidir. Bunu kapattığınız zaman bu role sahip kişiler bas-konuş kullanmak zorunda olurlar. Bas-konuş özelliği belli bir tuşa atama yapıp onunla konuşmaktır. Örneğin X tuşuna atama yaparsanız X tuşuna basılı tutarak konuşmanız gerekir.

Öncelikli konuşmacı: Öncelikli konuşmacı özelliği aktifleştirildiği zaman bu role sahip kişiler konuşurken aynı zamanda başka birileri konuşursa ses seviyeleri otomatik olarak azaltılır. Bu özelliğin kullanılması için bas-konuş (öncelikli) özelliği aktifleştirilmelidir.

Discord’da rol yönetimi bu kadar. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.