Dizi Önerileri #4 – Sizi Kendine Bağımlı Edecek 3 Efsane!

Merhaba sevgili Dijibayt okurları bu yazımda sizlere her hafta yaptığım gibi 3 adet öneride bulunacağım. Artık klasikleşti diyebiliriz 🙂

Öncelikle şunu söylemeliyim şu ana kadar toplam 53 adet yabancı yapımı izledim. Ve bugün size önereceklerim gerçekten bizzat aşık olduğum, en iyi 10 adlı bir liste yapsam kesinlikle oraya koyacaklarım olacaktır.

Hadi başlayalım.

The Walking Dead dizisi

1- The Walking Dead

İlk tavsiyem “The Walking Dead” olacaktır. Çünkü dizi gerek konusu gerek oyunculuğu ile mükemmel bir başyapıttır. TWD denince akla ilk gelendir kendisi.

Muhtemelen duymayan bilmeyen yoktur. Ama ben yine de belki bilmeyen vardır diye öneriyorum bunu. Öncelikle şunu söyleyeyim aslında kötü karakter yok. Herkes yaşam mücadelesi veriyor kimi daha beyaz kimi daha siyah. Aslında beyaz yok herkes siyah fakat farklı tonları…

Hadi konusuna geçelim.

Dünyada bir salgın çıkmıştır. Bilim adamları bunu çözmeye çalışmıştır fakat çözememişlerdir. Tüm dünya, şehirler, karargahlar yavaş yavaş çökmüş en sonunda herkes zombi olmuştur. Geriye kalan bir avuç insandır.(Tam olarak bir avuç olduklarını söyeleyemeyiz. :D)

Başrol karakterimiz Rick Grimes şeriftir. Bir gün suçluları yakalarlar fakat olan olur ve Rick vurulur. Aylarca komada kalır en yakın arkadaşı Shane onun karısına ve çocuğuna bakar.(Karısına daha bir istekle bakar. 🙂 ) Rick komadayken dünyayı zombiler basar ve tüm insanlığa musallat olur. Askerler her yeri basarak insanları zombiye dönüşmeden önce öldürmeye çalışmaktadır.

Askerler Rick’ in olduğu hastahaneyi basar fakat Shane onu korumak için odanın kapısını kapatır ve kilitler. Aradan aylar geçer ve Rick uyanır. Dizi bundan sonrasını konu alıyor bu anlattıklarım dizinin ilk 5 dakikası falan. Dizi gerçekten çok derin ve güzel kurgulanmış. Hatta bana göre piyasadaki gelmiş geçmiş en iyi dizidir kendisi. 6 ve 7. sezonlarda birazcık sıksa da 8 ve 9 ile toparlıyor.

Bir defa başlarsanız 10. sezona kadar durmadan devam edersiniz. O kadar akıcı ve mükemmel bir dizi. İzlemenizi şiddetle tavsiye etmekteyim. Ayrıca bir dipnot olarak şunu söyleyeyim dizide şu ana kadar hiçbir zaman “zombi” kelimesi kullanılmadı sürekli “walkers” yani “aylaklar” deyip durdular.

Bu arada +15 sahneler var haberiniz olsun. Netflix’ den 9.sezona kadar izleyebilirsiniz maalesef 10. sezon Netflix’ de yok.

Netflix linki :

https://www.netflix.com/title/70177057

2- The 100

Okunuşu dünyada “dı handırıd” olup ülkemizde “dı yüz” diye okunur kendisi. Konusu oyuncuları akıcılığı falan mükemmel. Ama en ilgi çekici ve kendine bağlayan kısmı “kesinlikle” konusudur.

Hadi konusuna geçelim.

Dünyada nükleer savaşlar olmuştur ve dünya yaşanılamaz hale gelmiştir. İnsanlar uzaya çıkıp istasyonlar oluşturmuş ve bunların hepsini birleştirmiştir. Ve bu istasyonlardan oluşan uzay evinin adı Arktır.

Ark da yaşam için oksijen azalması ve sistemin kendisini düzenleyememesi sebebiyle yer yüzüne sözde amaçları “yaşanabilirliği kontrol etmek” tarzında açıklamalarla oksijen daha fazla gitsin diye 100 suçluyu yeryüzüne gönderir. Suçlular gençtir ve şunu da belirtmeliyim suçlu diye tabir ettiklerimiz dünya kurallarına göre suçlu olmayabilir çünkü Ark da kurallar çok daha keskindi.

Yer yüzüne indiklerinde görecekleri onları çok şaşırtacak şok olacaklar fakat Arka ulaşamayacaklar çünkü iletişim aletleri bozulmuştur.

Konu böyle yağ gibi akıp gidiyor ama bir cümle ile özetleyecek olsam o cümle “En önemlisi benim halkım.” der susarım çünkü dizide herkes kendi halkını koruyor kendi halkı için her şeyi yapıyor masumlar can alıyor. Sebebi sorulsa halkım için diyor.

Sezonlar ilerledikçe artık “yok devenin nalı” diyorsunuz.(Bunun argo halini de söylüyor olabilirsiniz. :D) Ayrıca bir söz vardır dizi ile alakalı “dünya yandı, dünyalar yandı ateşin etrafında yiyiştiler.” diye o sebeple aile ile izlemeye uygun değildir.

Kısaca gerçekten mükemmel. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Dizi Netflix’ de 5.sezona kadar bulunmakta yani 6 ve 7. sezonları internetten izlemek zorundasınız.

Netflix linki:

https://www.netflix.com/title/70283264

3- Vikings

En iyi tarih dizilerinden bir tanesidir. Tarihi ne kadar doğru anlattığı tartışılır tabii ama kılıç sahneleri o kadar etkileyici ve gerçekçi ki kendine bağımlı yapıyor adeta. Hoş sadece başrolümüz Ragnar Lothbrok” için bile izlenir.

Dizinin konusunu anlatamam çünkü konusu yok. Yani Viking tarihi diyebiliriz batının keşfi batıdaki Hristiyanlar ile savaş ve çok daha fazlası…

Ama illa bir konu vereceksem şunu söyleyebilirim. Ragnar, Lagertha ile evli olup fakir bir hayat yaşamaktadır. Köyün reisi akınlardan gelenlerin çoğunu almaktadır. Ragnar, batıyı bulacağına inanıp bir şekilde oraya gitmeyi amaçlar. Köyün reisi buna red kararını verir. Ona rağmen gider fakat reisi dinlemediği için hatalıdır ceza alacaktır. Derken Ragnar, reisin koltuğuna göz dikmiştir. Konu burası ve buradan sonrasını anlatmakta.

Dizinin gözümde en iyi iki karakteri yukarıdadır. Ragnar ve Lagertha muhteşem bir aşk muhteşem bir bağlılık ve çok daha fazlası…

Dizi 6 sezon olup Netflix’ de 5.sezona kadar bulunmakta yani 6.sezonu internetten izlemek zorunda kalacaksınız. Ayrıca şunu da belirteyim dizi “oldukça” +18 yani bırakın aileyi arkadaş ile dahi izlenmez. 😀

Netflix linki:

https://www.netflix.com/title/70301870

Evet, bu haftaki dizi önerilerim bitti.

Kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın…

.