Dünya Genelindeki Android Ve İos Kullanım Oranları Açıklandı

Akıllı telefonların boy gösterdiği günlerden beridir rakip olan iki işletim sistemi günümüze kadar diğer rakip işletim sistemlerini geride bırakarak günümüze kadar ulaştı. Stabil ve pil dostu olan İos ile özgürlük konusunda bir hayli olanak sağlayan Android işletim sistemlerini kabul edin siz de en az 1 kere karşılaştırmışsınızdır . Peki hiç düşündünüz mü hangi işletim sistemi daha fazla kullanılıyor veya Dünya genelinde işletim sistemi kullanımı nasıldır diye ? Düşünenler için cevaplar aşağıda 🙂

Hangisi Daha Çok Kullanılıyor

Almanya kökenli pazar araştırma portalı Statista derlediği verilerle hangi işletim sistemi daha popüler gibi soruların cevaplarını gösterdi. Tabi ki de en popüler işletim sistemi Dünya genelinde %87 ile Android oldu. Burada Android’ in İos’ a karşı ezici bir galibiyet almış gibi görünse de işin detayına inince rengi değişiyor.

Evet Android Dünya genelinde %87 oranında kullanılıyor ama bu %87 içerisinde Android saatler,akıllı televizyonlar, bilgisayara kurulan Android programları vb. birçok şey bulunuyor ancak İos cephesinde işler böyle yürümüyor. Örneğin aklına her esen İos işletim sistemini kullanamaz ancak Android işletim sistemini rahat rahat kullanabilir. Burada kullanabilir demekten kastım cihazına dediğim işletim sistemini yükleyip kullanmasıdır.

Android öyle kolay ulaşılabilir olmuş ki el konsolu olan Nintendo Switch’ de dahi kullanılmıştır.

Bazı Ülkelerde İos Daha Fazla Kullanılıyor

Evet bu beni de bayağı şaşırttı. Dünya genelinde %13 kullanım oranına sahip olan İos bazı ülkelerde Android işletim sisteminden daha fazla kullanılıyor ve bu benim için büyük bir başarı. İos kullanımının Android’ e göre daha fazla olduğu ülkeler ise Japonya ve ABD. Bu iki ülke zaten teknoloji anlamında diğer ülkelere göre daha ucuz ve bu nedenle en pahalısı en kalitelisidir diyerek İos’u seçmiş olabilir. Dünya genelinde en az İos işletim sistemini kullanan ülke ise Hindistan oldu. Bu sayede şu kanıya vardım ekonomileri iyi olan ülkelerde tüketiciler rahat olduğu için en kalitelisini kullanıyor. Maalesef ki bizim ülkemizde bu oran Japonya’ dan daha çok Hindistan ve Nijerya’ nın oranlarına benziyor.

Kaynak: https://www.statista.com/statistics/272307/market-share-forecast-for-smartphone-operating-systems/