Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir Ve Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

Bugün ilk kez ehliyet sınavına girdim ve benim için bir hayli değişik oldu. Girdiğim sınav elektronik sınav olduğu için eski girdiğim sınavlara hiç benzemiyordu. Bugün sizlere ehliyet sınav sonuçları nasıl hızlıca öğrenilir ayrıntısıyla yazacağım.

İlk olarak sınavı geçtim ve düşündüğümden çok daha basitti. Sürücü kursunun verdiği kitabı tam okumadım ancak yine de kolayca geçtim. Başta dediğim gibi elektronik sınav oldu ve bu yüzden sonuçları hemen gördüm. Benim yaptığım hatayı yapmamanız için sizlere tavsiyeler de vereceğim.

İlk olarak sınavdan çıktınız ve sonuçları haliyle çok merak ediyorsunuz. Burada önemli olan sınavdan çıktıktan sonra 1 saat beklemeniz yoksa benim gibi acaba sınavım geçersiz mi oldu diye kara kara düşünürsünüz. Evet 1 saat beklediniz ve artık sonuçlar görmeniz için hazır buradan sınav sorgulama ekranına girip gerekli bilgileri doldurduğunuz takdirde ehliyet sınav sonuçlarını öğrenebileceksiniz.

Biraz da Tavsiye Verelim

Belki bu yazıyı sınava girmeden önce okuyorsunuz ve haliyle kafanızda soru işaretleri var. Bunlardan ilki sınav kaç soru kap puan almam lazım veya yanlış doğruyu götürüyor mu gibi sorular olabilir. İlk sorudan başlayalım sınav 50 soru ve soru sayıları konu konu ayrılıyor. Sınavı geçebilmeniz için en az 70 puan yani 35 doğru yapmanız gerekir ve bu barajı geçmek acayip kolay. Herhangi yanlış doğruyu götürüyor vb. gibi kural yok yani soruları boş bırakmayın.

Elektronik Sınavda Bunları Yapın

Koronavirüs sebebiyle bu tür sınavlar şimdilik elektronik şekilde yapılıyor ve birkaç uymanız gereken kural var. Bu kurallar klasik sınavlardaki gibi değil. Öncelikle yanınızda bileklik dahi taşımayın taşısanız bile sınava sokmayın bugün sınava giren bir teyze bilezikleri ile girmişti onu bile çıkarttılar. İkinci olarak teknolojik vb. cihaz sokmayın ki soksanız bile 3 gözetmenin ve size özel yani sizi sınav boyunca çeken kameralardan dolayı zaten kullanamazsınız. Evet kamera dedim biraz kafanız karıştı bu konuyu biraz daha açayım. Elektronik sınav olduğu için bilgisayarlar üzerinden yapılıyor ve bu bilgisayarların kameraları mevcut. Bu kameralar ilk etapta sizin yüzünüzü çektiği fotoğraflarla birbirine eşliyor yani bir yüz tanıma sistemi mevcut. Bu yüz tanıma sistemi çektiği fotoğrafları birbirine benzerlik açısından oranlıyor. İşte burada bir sorun doğuyor. Sınava erişebilmek için fotoğrafların en az %60 eşleşmesi lazım ancak yüzünüzdeki maske yüzünden sistem sizi tanımayabiliyor. Ben de aynı sorunu yaşadım ve maskeyi çıkarttığım an sistem eski resimlerle maskesiz resimleri yüksek oranda (% 71) eşleştirdi. Bu eşleşme olamasaydı sınava giremeyecektim. Kamera konusunu anlattım sıra bilgisayarlarda bu bilgisayarlar dokunmatik bu yüzden klavye ve mouse bulunmuyor benim gibi buranın klavye ve mousesi yok deyip rezil olmayın 🙂 . Bu dokunmatik ekranlar telefonların ekranları gibi hassas değil yani soruları işaretlerken dikkat edin başka şıkları işaretlemeyin. Soruların içerisindeki resmi de dokunarak büyütebileceğinizi unutmayın. Evet sınavımız bitti ve sınavı bitir butonuna bastık bastığınız anda yazıcı gibi bir makineden çıktı çıkacak ama bu sizi ilgilendirmez burada sizi ilgilendiren konu sınav sonunda yani sınavı bitirdiğiniz an sınav sonuçlarını öğrenebilmeniz. Bu şöyle oluyor sınavın yapıldığı odada sınav sorgulama ekranları bulunuyor buraya T.C numaranızı ve güvenlik kodunu girerek sıcağı sıcağına sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Evet her şey bu kadar eğer sınava girmediysen hiç heyecan yapma soruların %80′ i ilkokul soruları gibi kısa ve kolay .