Elon Musk’ın Tanıttığı Neuralink Cihazı Nedir?

neuralink-beyin-cipi-demo


Elon Musk tarafından 2016 yılında kurulan sinir teknolojisi şirketi Neuralink, verileri kablosuz olarak aktaran bir cihaz geliştirdi. Bu cihazın denemesi bir domuzun beyninde yapıldı ve bu denemenin canlı bir demosu düzenlendi. Musk Neuralink cihazını “beyinde küçük kablolara sahip küçük bir fitbit” olarak tanıttı ve bir gün teknolojinin felçleri tedavi edebileceğini, telepati özelliğini insana verebileceğini ve insanüstü görüş sağlayabileceğini öne sürdü. Şimdi sizlerle Cuma günkü demo, Neuralink ve ileride geliştirilmesi beklenen teknolojiler hakkındaki bilgileri inceleyelim.

Neuralink Teknolojisi Nedir?

Elon Musk’ın 2016 yılında kurduğu Neuralink şirketi, beyin aktivitelerini okuyup yazabilen bir beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışıyor. Elon Musk bu teknolojiyi Cuma günü canlı olarak gerçekleştirilen demoda “kafatasında küçük kablolara sahip bir fitbit” olarak tanımladı.

Neuralink cihazı bir madeni para büyüklüğünde ve 1024 elektrot içeriyor. Neuralink cihazı beyine esnek ve incecik kablolarla bağlanıyor ve bu kabloların her biri 5 mikrometre kalınlığında yani bir saç telinden yaklaşık 20 kat daha ince.

Neuralink beyin dalgalarını okuyabiliyor ve yazabiliyor. Bluetooth bağlantısına sahip olan neuralink telefon gibi cihazlara bağlanabiliyor. Herhangi bir enfeksiyon riski bulunmayan cihazın implantı dakikalar içerisinde tamamlanıyor. Beyin içerisine yerleştirilen ince kablolar kafa derisinin üzerindeki cihaza bağlanıyor. 1024 elektrotu bünyesinde barındırması da sahip olunan teknolojilerden daha yüksek hıza sahip olması anlamına geliyor. Neuralink’in sağladığı avantajlardan birisi de cihazların beyin komutlarını yerine getirebilmesi takdirde Bluetooth teknolojisine sahip tüm cihazları beyin dalgalarıyla, yani düşüncelerinizle kontrol etmenize olanak sağlıyor. Cihaz 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip. Sıcaklık ve basınç ölçebilen cihazın bataryası da 1 gün boyunca yetiyor.

Neuralink’in Dakikalar İçerisinde Sonuçlanan Ameliyat Süreci Nasıl Gelişiyor?

neuralink-beyin-cipi-demo-2

Neuralink’in geliştirdiği implant robotu öncelikle kafa derisinin küçük bir bölümünü kaldırıp elektrotları beyne bağlıyor, ardından cihazı kafatasına kaynatıyor ve kaldırılan deriyi tekrar yerine dikiyor. Dakikalar içerisinde tamamlanan bu sürece anestezi gerekmiyor.

Cuma Günü Canlı Olarak Gösterilen Demoda Neler yaşandı?

Cuma günü gösterimi yapılan demoda neuralink testi yapılan domuzların beyin sinyalleri ve hareketleri incelendi. Geçen sene fareler üzerinde yapılan bu deney bu sene de domuzların üzerinde yapıldı. Bu çalışmada domuzun kullanılmasının nedeni ise domuz beyninin anatomisinin insan beyninin anatomisine çok yakın olması. Bu nedenle araştırmaların çoğu da domuz beyniyle yapılıyor.

Demo sırasında gösterimi yapılan 3 tane domuz bulunuyordu. Joyce, Dorothy ve Gertrude olmak üzere üç durumu temsil eden domuzlardan Joyce’a hiç cihaz takılmadı. Dorothy’e cihaz takıldı ve çıkarıldı. Üçüncü domuz Gertrude ise 2 aydır cihaz beynine takılı bir şekilde yaşıyordu. Üç domuzda da bir farklılık sezilmedi ve Dorothy’nin yaşamına devam edebilmesi de cihazın rahatlıkla çıkarılıp takılabileceğinin işareti olmuş oldu.

neuralink-beyin-cipi-demo-1

İzleyiciler Gertrude’un beyin sinyallerini canlı olarak görüntülediler ve sinyalleri duydular. Gertrude’a bağlanan Neuralink burun sinirlerinin görüntülenmesi için yapılandırıldı ve bu sayede Gertrude ağılında etrafı koklarken izleyiciler beyin sinyallerinin ani artışlarına şahit oldular.

Elon Musk’ın gösterdiği bir videoda cihazın, domuz bir koşu bandında koşarken vücut uzuvlarının konumunu belirlemeye çalıştığı görüntülendi ve bu çalışmayı da neredeyse mükemmel bir şekilde başardı.

Ancak insanları korkutan bir durum var ki, sosyal medya uygulamalarının, tarayıcıların vb. şeylerin bizim alışkanlıklarımızı takip etmesi nasıl rahatsız edici bir durum oluyorsa Neuralink gibi bir cihazın da düşüncelerimizi takip etmesi çok olası bir durum. Korkulan bir diğer durum da beyin sinyallerinin bilgisayarlara aktarılması gibi bilgisayar sinyallerinin de beyine aktarılması. Yani insan beyninin kontrolünün ele geçirilmesi. Bu nedenle Neuralink’in hayata geçirilmesi her ne kadar felçli ve sakat insanların tedavisinde kullanılacak olsa da bir zamanlar büyük tartışmalara neden olan teknoloji ve anti-teknoloji savaşlarını başlatabilir.

Neuralink Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Neuralink her ne kadar sorunsuz çalışsa da klinik testlerin tamamlanması cihazın piyasaya sürülmesinin önünde bir engel oluşturuyor. 2020 yılının son aylarında klinik testlere başlayan şirketin testleri tamamladığı takdirde cihazı satışa sunması bekleniyor.

  Kaynak: https://www.businessinsider.com/watch-elon-musks-big-neuralink-announcement-2020-8