Facebook Holokostu İnkar Eden İçeriği Kaldıracak

Facebook birkaç saat önce yaptığı paylaşımda holokostu (yahudi soykırımı) reddeden içeriklerden dolayı nefret söylemi politikasını güncellediğini duyurdu. Nefret söylemlerine dair eğilimleri inceleyen kuruluşlar son dönemlerde bu konuda artış yaşandığını belirtti. Bu nedenle Facebook nefret söylemi politikası üzerindeki çalışmalarına ağırlık verdi.

Yapılan açıklamaya göre 250’den fazla beyaz üstünlükçü örgüt platformdan yasaklandı, odaklar milis gruplarına ve QAnon’a doğru çevrildi. Bu sürece devam eden Facebook, bu yılın ikinci çeyreğinde 22,5 milyon nefret söylemi içeriğinin platformdan kaldırıldığını açıkladı. Yakın zamanda da Yahudi karşıtı komplo teorileri ve klişeleri içeren paylaşımlar hakkındaki yasaklamalar başladı.

Yahudi karşıtı paylaşımların kaldırılması hakkındaki çalışmaların ana nedeni olarak, son zamanlarda yahudilere olan düşmanlıkta büyük bir artış ve holokost hakkında genç nüfusların cahiliyeti gösterildi. ABD’de yapılan bir ankete göre 18-39 yaş arasındaki bireylerin dörtte biri holokostun ya efsane olduğunu ya abartıldığını ya da konudan emin olmadığını belirtti.

Yad Vashem gibi holokostu araştırma ve hatırlama amacıyla kurulan örgütlerin antisemitizimle (yahudi düşmanlığı) olan mücadelede kilit rol oynadığı tespit edildi. Bu nedenle Facebook, bu yılın sonunda platformda holokost hakkında arama yapan kullanıcıları güvenilir kaynaklara yönlendirecek.

Kaynak: https://www.google.com/amp/s/about.fb.com/news/2020/10/removing-holocaust-denial-content/amp/