Gelecek Yıllarda Popülerleşecek Meslekler

popüler meslekler

YKS sınavı bitti ve öğrenciler önümüzdeki günlerde üniversite tercihleri yapacak. Tercih yapacak öğrenciler yollarını önü açık mesleklere doğrultmak istiyor. Bu yazımda Red Bull’ un hazırladığı ileri ki yıllarda popüler olacak meslekleri sıralayacağım.

Yenilenebilir Enerji Uzmanı

Yenilenebilir Enerji Uzmanı

Tüm dünya kendisine zarar veren ve bitmesi çok uzun sürmeyecek yenilenemez enerji kaynakları yerine yavaş yavaş daha az zarar veren yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiyor. Taşıtların dahi benzinden elektriğe geçmesi yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyacın arttığını gösteriyor. Birçok Avrupa ülkesi gereken enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından yani güneş, su ve rüzgardan almaya başladı. Dünya’ nın geleceğini büyük ölçüde değiştirecek değişim bu işleri kapsayan mesleği bir hayli değerli kılacak.

Drone Pilotu

Drone Pilotu

Teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor. Teknolojinin bir parçası olan drone’ lar da bu gelişime ayak uyduruyor. Eskiden helikopterle çekilen film, dizi sahneleri artık profesyonel drone’lar ile çekiliyor. Tek işleri film, dizi çekimleri olmayacak drone’lar yakın zamanda kargo ve insan taşımacılığı yaparak daha da popülerleşecek. Tabi ki bu drone’lar kendi kendine uçmayacak bunları profesyonel şekilde süren pilotların da değeri artacak.

3D Yazıcı Uzmanı

3D Yazıcı Uzmanı

Şuanlık çoğunlukla oyuncak ve küçük aksesuarlar için kullanılan 3D yazıcı ile teknolojinin gelişmesiyle gelecekte çok daha farklı şeyler yapılabilecek. 3D yazıcılarının ve yazılımlarının gelişimi ve insanların hayal gücü ile çok iyi şeylerin çıkacağına eminim. Hayatımızın dahi bir parçası olabilecek 3D yazıcı sayesince bu işte uzman kişilere ihtiyaç artacak.

Yapay Zeka Destekli Sağlık Teknikeri

Yapay Zeka Destekli Sağlık Teknikeri

Telefonlarımızda dahi kullanılmaya başlanan AL yani yapay zeka teknolojisi şuanlık küçük işlerde kullanılıyor. İsminin hakkını veren bu teknoloji şuan bile insanlar yerine karar veriyor. Yapay zeka destekli telefonların kamerası çekmek istenilen yere doğrultulunca yapay zeka sizin yerinize karar vererek en iyi ayarlamaları yaparak fotoğrafı çekiyor. Sağlık alanında ise ameliyatlarda kullanılan robotlar dahi yapay zeka desteği alacaktır. İnsanlar hata yapar ama yapay zeka en iyisini yapar. Gelişen teknoloji sayesinde yapay zeka destekli sağlık çalışanlarına da ihtiyaç artacak.

Kişisel Bilgi Gizliliği Koçu

Kişisel Bilgi Gizliliği Koçu

Artık neredeyse tüm bilgilerimiz internet dünyasında. Sanal hayatın genişlemesiyle bizlerin bilgileri de internete saçılıyor. Tehlikenin gün geçtikçe arttığı sanal alemde bizlere bilgilerimizi nasıl koruruz öğretecek kişiler yani kişisel bilgi koçlarına talep bir hayli artacaktır.