Dizi Önerisi #1 – Gözlerinizi Bozmanıza Değecek 3 Efsane!

Merhaba sevgili Dijibayt okurları bu yazımda sizlere bundan sonra her hafta yapacağım gibi 3 efsane dizi önerisinde bulunacağım. Uzatmadan başlayalım 🙂 (Şunu da belirtmem gerek bu seri genel olarak Yabancı Dizi olarak ayarlanmıştır.)

1) Prison Break

Kimilerine göre gelmiş geçmiş en efsane Yabancı dizi olarak nitelendirilen, en iyi diziler listesinin olmazsa olmazlarından Prison Break. Dizimizin konusu özetle şöyle : Lincoln ve Michael babaları tarafından terkedilen 2 kardeştir günün birinde bir cinayet işlenerek Lincoln’un üstüne atılır. Ve Lincoln’un cezası ise idamdır.

Uzun süren araştırma sonucu Michael mükemmel bir plan hazırlayarak sahte bir soygun ile hapishaneye gider ve abisini kurtarmak için planını başlatır. Sürekli sürprizler çıkar bunlardan birisi ise efsane aşkı olacak Dr. Sara Tancredi’dir. Dizimizin konusu asla sıkmazken inanılmaz bir akıcılığa sahiptir. Konumuzun devamında iş büyümekte ve çok ufak bir tekrara düşmektedir lakin o kadar iyi kurgulanmıştır ki bu tekrar sıkmadan hatta eğlendirerek kendisini izletir.

Her yerde gördüğümüz o efsane replik de bu diziye aittir. Bu fotoğrafı gören ve izlemiş olanların şu lafı söyleyeceğine eminim “Ah şu eski bölümler ah” dizi her bölümde akıcılığını sağlasa da eski bölümlerin tadı bir ayrı güzel. Şunu da belirtmek gerekir dizi 5 sezon ve 90 bölümden oluşmaktadır. Ayrıca bu dizimizi Netflix’ ten ya da internet sitelerinden bulabilirsiniz.

dizi

2) Lucifer

Şeytan dediğimizde aklınıza ilk ne gelir? Ben cevaplayayım kötücül, manyak, insanlığa düşman, lanetli bir canlı gelir bu dize bunun böyle olmadığı aslında şeytanın da haklı olduğu bazı yerler olduğunu şeytanın da bir kalbi oldugunu aşık olabileceğini gösteriyor. Lucifer eğlenceli birisidir onun özelliklerinden bir tanesi de şudur ki : onu gören tüm kadınlar onu cinsel anlamda aruzlar. Bu hem başına dert olur hem de Lucifer için eğlenceli bir hal alır.

Dizimizdeki başrol Lucifer adında bir şeytan cehennemde çok sıkılıp Los Angeles’ a tatil yapmaya gelip bir kulüp açıyor. Dizi 4 sezondan oluşmakta ve 2020 yılında 5. sezon da gelecek. Dizi bundan sonrasını işliyor abisi,kardeşleri ile olan kavgaları dostlukları yeri gelip Tanrıya haklı sebeplerden isyan etmesi gibi konuları da ele almıştır. Hatta bununla yetinmemiş Tanrı ile Lucifer arasında geçenleri anlatmıştır (içten içe Lucifer’ e yani şeytana hak vermek bir vicdan azabı gibi 😀 ) yeter mi yetmez! Havva ve Ademe yetmezmiş gibi Habil ile Kabili dahi işlemiştir

Onun da duyguları var onun da kalbi kırılabilir bunu unutmayın. Lucifer’ in 2 yeteneği var (klasik ölümsüzlük falan onları söylemeye gerek yok.) 1. si Lucifer insanların gerçek arzularını gözlerine bakıp konuşarak ortaya çıkarıyor 2. olarak insanları cezalandırıp cehenneme yollayabiliyor.

Dizi anlatıla anlatıla bitirilemez lakin size şu kadarını söylemeliyim Diziyi sadece Tom Ellis’ in mükemmel İngiliz aksanı yahut “what do you desire” repliği için izleyebilirsiniz. (Bir erkek olarak o aksana hayranım kızları düşünemiyorum :)) Son olarak şunu belirtmeliyim ki dizi başta bir TV dizisi olarak başladı lakin sonradan Netflix satın aldı yani bu diziyi Netflixte bulmanız mümkün.

3) Lost

Dizi alemlerinin bir diğer efsanesidir Lost. Kimilerine göre efsanelerden değil direkt en efsanedir çünkü hem konusu hem işleyişi hem karakterler gerçekten muazzamdır. Şahsi görüşüm ise Prison Break ile karşılaştırılabilecek nadir dizilerdendir. Aksiyon, aşk, ihanet, manyaklık, eğlence her şeyi bulabileceğiniz bir dizidir Lost.

Konusu ise şudur : Bir uçak adaya düşer fakat bu adanın bir özelliği vardır bu ada hiçbir radarda haritada görünmez sebebini söyleyemiyorum spoiler olur diye düşenler arasında bir doktor bir avcı bir hırsız/katil derken olay çok farklı yerlere gidiyor bu diziyi spoiler vermeden anlatmak çok zor ama kesinlikle izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Lost dizisi öyle bir dizidir ki 2005′ de çekilmiş olmasına rağmen mükemmelliğini korumuş o zamanın şartlarına göre olağanüstü bir performans sergilemiştir. (bu zamanda çekilen diziler dahi Lost kadar kaliteli değil yargısında bulunabiliriz) Dizi öyle bir dizidir ki izlerken beyninizi çalıştırabilecek bir dizidir ve her bölüm sonunda “Oha” “Yuh” “Nasıl yani” gibi tepkiler vermeniz oldukça doğal.

JAMES SAWYER FORD

Bence dizi sadece görseldeki James Sawyer Ford için bile izlenir (dizideki adı) mükemmel bir karakter olduğunu itiraf etmeliyim. Ayrıca dizi 6 sezondan oluşmakta. Şunu da belirtmem gerek bu mükemmel dizi maalesef Netflix’ te bulunmamakta. Eğer bir Netflix kullanıcısı iseniz tavsiyem hemen girip destek bölümüne tıpkı ben ve Türkiye’ nin birçoğu gibi istekte bulunabilirsiniz.

Bu haftaki dizi önerim bu kadar. Haftaya görüşmek üzere.

.