Gündemdeki Among Us Oyununu Tanıyalım

among-us-oyununu-taniyalim-4
among-us-oyun-taniyalim

İnstagram veya Twitter gibi sosyal medya hesaplarına sahipseniz ve oyun sayfalarını veya “meme” sayfalarını takip ediyorsanız son zamanlarda büyük ihtimalle yanda bulunan karaktere benzer karakterlerlerle ve impostor kelimesiyle karşılaşmışsınızdır. “Peki görüyoruz karşılaşıyoruz da bu oyun ne, olayı ne?” diyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir diye düşünüyorum.

Innersloth‘un geliştirdiği Among Us 16 Ekim 2018 tarihinde çıkış yapmış bir oyun. Mobilde de PC platformunda da bulunan oyun mobilde ücretsiz iken PC platformunda 10.50 TL gibi ucuz bir fiyata sahip. Çizimleri ve karakterleri ne kadar sevimli gözükse de insanı gerçekten gerebiliyor. Eğer bir “impostor” iseniz vicdan azabı bile çekebilirsiniz. Şimdi oyunun mantığından biraz bahsedelim.

Among Us’ın konu olduğu “meme”lerden bir örnek

Oyunda iki grup bulunuyor. Bunlar “impostor” ve “crewmate” grupları. Crewmate grubu haritada belirtilen görevleri yapmaya ve bunları yaparken öldürülmemeye çalışıyor. Impostor grubu ise crewmate grubunu öldürmeye çalışan çürük elmalar grubu. Oyunun basitçe mantığı böyle. Biraz daha detaya girersek impostor grubu harita üzerinde bazı yerleri sabote ederek sahte görevler oluşturabiliyor ve bu özelliği avı tuzağa çekmek için kullanabiliyorlar. Ayrıca harita üzerinde bulunan havalandırma girişlerinden de hızlıca dolaşabiliyorlar. işin heyecan verici kısmı ise impostor grubunun diğer oyuncular gibi aynı görünüme sahip olması. Yani kim av kim avcı bilinmiyor.

among-us-oyun-taniyalim-1

Oyunun haritalarında “emergency alert” düğmesi bulunuyor. Peki bu düğme ne? Emergency alert acil durum düğmesi demek. Bu düğme oyuncuların şüphelendiği veya toplu bir şekilde karar vermesi gerektiğinde kullanabileceği bir düğme. fakat bunun kötü bir tarafı da var ki o da impostor grubunun da bu düğmeyi kullanabilmesi. Bu düğme ile karar birliği sonucunda oyuncuları uzay boşluğuna gönderebiliyorsunuz. Fakat impostor grubu diğer oyuncuları kandırarak crewmate grubundan birisini de attırabiliyor. Bu durumda crewmate grubunun dikkat etmesi gereken şey tek dolaşmamak. Aksi takdirde bir impostor’a yem olmanız çok olası.

among-us-oyun-taniyalim-2

Oyuncular birisi öldüğünde haritada cesedi bulurlarsa raporlayabiliyorlar. Rapor edilirse acil durum ekranında olduğu gibi toplantı ekranına geliniyor. fakat buna da dikkat etmek gerekiyor çünkü “rapor eden kişi temizdir” diye bir durum oluşmuyor. Yani bir impostor öldürdüğü kişiyi de rapor edebiliyor. Impostor grubunun dezavantajı ise görevleri yapamaması. Yani bir impostor iseniz görevlerin olduğu yerde boş boş beklemeniz şüphe çekecektir. Ayrıca her öldürme arası belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Evet, impostor grubunun daha çok avantajı var fakat işin eğlencesi de burada gizli. Takım çalışmasıyla başarıyı elde etmek çok eğlenceli oluyor. Özellikle arkadaşlarınızla oynamak için çok iyi bir oyun.

among-us-oyun-taniyalim-3

Oyunda özel lobi oluşturup istediğiniz kişilerle oynayabiliyorsunuz veya online lobilerde yabancılarla da oynayabiliyorsunuz. Oyunun en bilinen haritası “The Skeld” adlı harita. İmpostor grubu 1 kişiden 3 kişiye kadar çıkarılabiliyor ve toplam oyuncu sayısı minimum 4 kişi olmak üzere 10 kişiye kadar çıkarılabiliyor.

Oyunun sistem gereksinimleri ise oldukça düşük. Bilgisayarınız düşük bir sisteme sahipse bu oyunu alıp oynayabilirsiniz. Among Us’ın sistem gereksinimleri aşağıda listelediğim şekilde:

Minimum Gereksinimler
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1+
İşlemci: SSE2 instruction set support
Bellek: 1 GB RAM
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 250 MB kullanılabilir alan

Oyunun Hamster Pet Bundle, Bedcrab Pet Bundle, Polus Skins, Brainslug Pet Bundle, Mini Crewmate Bundle, Mira HQ Skins, Stickmin Pet Bundle adında 7 tane oyun içi içeriği bulunuyor. Bunlar olmadığında sizin oyun deneyiminizi etkileyecek türden içerikler değil. Örneğin Hamster Pet Bundle karakterinizin yanında evcil bir hamster olmasını sağlıyor. Başka bir örnekle Mira HQ Skins karakterinize giydirebileceğiniz daha fazla şapka ve kıyafetin kilidini açıyor.

Among Us hakkında size anlatacaklarım bu kadar. Daha fazlasını oyun içerisinde deneyimleyebilirsiniz. Oyunun mobil versiyonu zaten ücretsiz. Eğer oyunu PC platformunda oynamak için satın almadan önce denemek istiyorsanız mobilden indirip oynayabilirsiniz.

Among Us Steam mağaza sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Among Us Google Play mağaza sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.