Güneş Işınlarıyla Su Arıtmak Artık Mümkün

gunes-isinlariyla-su-aritmak-artik-mumkun-0

Küresel bir araştırma ekibi, metal organik yapılar (MOF) ve güneş ışığı kullanarak tuzlu su ve deniz suyunu 30 dakikadan daha kısa bir sürede güvenli, temiz içme suyuna dönüştürmeyi başardı. Çerçeve başına 139,5 Litre su arıtan sistem, mevcut su arıtma yöntemlerinden kat kat verimli çalışıyor.

Avustralya Monach Üniversitesi Kimya mühendisliği baş yazarı Profesör Huanting Wang bu çalışmanın hem sürdürülebilir enerjiyle çalışmasına hem de çok verimli olmasına dikkat çekti ve daha duyarlı malzemeler ile geliştirilebileceğini ifade etti.

Profesör Wang, “Küresel olarak artan su kıtlığını gidermek için tuzdan arındırma sistemi kullanıldı. Tuzlu su ve deniz suyunun mevcudiyeti nedeniyle ve tuzdan arındırma süreçleri güvenilir olduğundan, arıtılmış su mevcut su sistemlerine minimum sağlık riskiyle entegre edilebilir.” Sözleriyle söz konusu icadın ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Araştırmacılar deney için PSP-MIL-53 adlı özel bir MOF oluşturdu. Bu Metal organik yapı önceden geliştirilmiş olan MIL-53 metal organik yapısına poli spiropiran akrilat eklenerek geliştirildi.

Araştırmacılar bunun ardından PSP-MIL-53’ü denediler ve bir tanesinin günde 139,5 L su arıtabildiğini gözlemlediler. Profesör Wang, “Bu çalışma, ışığa duyarlı MOF’lerin arıtma için gelecek vaat eden, enerji açısından verimli ve sürdürülebilir bir adsorban olduğunu başarıyla göstermiştir” Sözlerini kullandı.

Kaynak:https://techxplore.com/news/2020-08-breakthrough-technology-purifies-power-sunlight.html