Hackerlar Twitter’da Bazı Onaylı Hesapları Hackledi

Twitter-hack-hacker-bitcoin-1

Hackerlar Twitter‘da Elon Musk, Jeff Bezos ve Bill Gates gibi ünlülerin hesaplarını hacklediler.

Her gün gözümüzün önüne gelmese de Hackerlar göz önünde de arka planda da işlerini yürütüyor, her gün hesaplar ele geçiriyor ve insanları tuzağa düşürüyor. Bundan dolayı da artık böyle şeyleri duymak şaşırtıcı olmasa gerek. Bu konuda bizim üzerimize düşen ise hesaplarımızı olabildiğince güvenli hale getirmek ve herhangi bir tuzağa karşı temkinli olmak. Ama maalesef bazen bu iş her zaman söylendiği kadar kolay olmuyor. Tıpkı Twitter’a son yapılan saldırıda olduğu gibi.

Twitter-hack-hacker-bitcoin-2

Twitter’ın açıklamasına göre, Twitter’ın iç sistemlerine erişim hakkı bulunan çalışanlara çeşitli saldırılar yapılmış, bu saldırı aracılığıyla da onaylı hesaplara erişim sağlanmış.

Hackerlar Bunu Yaparak Neyi Amaçladılar?

Ele geçirilen onaylı hesaplar üzerinden paylaşılan tweetler belli bitcoin hesaplarına gönderilecek 1000 doların 2000 dolar olarak geri alınacağı yani yatıracağınız paranın 2 katına katlanacağına dair bir sahte bir mesaj yayınlandı. Bu tabii ki de bir fırsat değil bir para tuzağı. Maalesef dünyaca tanınan Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Kim Kardashian ve Kanye West gibi ünlü kişilerin hesaplarından bu mesajların paylaşılması da insanların bu mesajlara güvenmesine sebep oldu.

Twitter-hack-hacker-bitcoin-3

Twitter’ın resmi destek hesabından yapılan açıklamaya göre Twitter’ın iç sistemlerine erişim hakkına sahip olan bazı çalışanlara karşı başarıyla saldırı gerçekleştiren hackerlar onaylı hesaplara erişim sağladılar. Yapılan saldırının bu şekilde gelişmesi koordineli bir şekilde hareket edildiğinin bir göstergesi.

Tuzak mesajlarda verilen linklerin yönlendirdiği ve para aktarımının gerçekleştiği site blockchain.com’daki verilere göre söz konusu hesaba 12,58 bitcoin (116.000 dolar) gönderildi.

Hackerlar her gün insanları kandırmanın, sistemleri atlatmanın ve çeşitli kötü emelleri gerçekleştirmenin yeni yollarını buluyorlar. Önceden sadece bu işlerini birkaç sahte link ve çeşitli reklamlar ile gerçekleştiriyorlardı. İnsanlar artık bu durumlara karşı bilinçlendiği için güvendikleri unsurlarla onları vurmaya başladılar. Bu duruma karşı yapılabilecek şey ise internette fırsat gibi görünen şeylere temkinli yaklaşmak olacaktır. Sosyal medya platformlarının da bu durumlara karşı güvenliklerini daha da güçlendirmeleri de bu durumda etkili olacaktır.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/technology-53425822#:~:text=Billionaires%20Elon%20Musk%2C%20Jeff%20Bezos,requested%20donations%20in%20the%20cryptocurrency.