İlk İnsanlar Rahat Yataklar Yapabiliyorlar mıydı?

ilk-insanlar-yatak-yapimi-border-magarasi-afrika

Yaşadığımız dönemden çok uzun zaman önceye baktığımızda, “acaba ilk insanlar şunu nasıl yapıyorlardı ?” diye hep merak etmişizdir. Bu sorular ister yemek pişirme olsun, ister temizlik olsun her alanda aklımızı kurcalamıştır. Bilim insanları yaptıkları yeni bir araştırmada bu konulardan birisine açıklık getirdiler. Eski insanlar rahat yataklar yapabiliyorlar mıydı? Yatakları yaparlarken haşerelerle nasıl başa çıkabiliyorlardı?

ilk-insanlar-rahat-yataklar-yapabiliyorlarmiydi
Resim: Wikipedia

Yapılan araştırmaya göre, ilk insanlardan bazıları ateşi kontrol etmeyi, rahat yataklar oluşturmayı ve hatta zararlıları bunlardan uzak tutmayı 200.000 yıl önce öğrenmişti. Araştırmacılar, Güney Afrika’daki bir arkeolojik alan olan Border Mağarası’nda kül katmanlarının üzerinde duran fosilleşmiş çim yataklarını keşfettiler. Border mağarası, Güney Afrika’da eSwatini (eski adıyla Swaziland) ve KwaZulu-Natal arasındaki bir uçurumun üzerinde yer alıyor.

Araştırmacılar, mağaranın içerisinde, ılıman sıcak bölgelerde bulunan panicoid otunun demetlerinden buldular. Çimlerin fosilleşmesinden bu yana çok uzun zaman geçmişti ve bilim adamları onu 200.000 yıl öncesine tarihlendirdiler. Daha önce, Taş Devri’nden insanlar tarafından bitkiden yapılma yatakların bilinen en eski kullanımı 77.000 yıl öncesine dayanıyordu.

İlk insanlar yataklarını yaparken bu otları küllerin üstüne örtüyorlardı. Bu sayede yatağa çıkmaya çalışan haşereler külde kuruyor ve yatağa çıkmalarına engel oluyordu. Araştırmacılar ayrıca mağaranın içindeki en eski yatak örtüsüne ait çimenlerin üzerinde kafur çalılarının kalıntılarını buldular. Bu bitki, Doğu Afrika’nın kırsal bölgelerindeki böcekleri tespit etmenin bir yolu olarak hala kullanılıyor.

kafur-calisi-ilk-insanlar-yatak-yapiyorlarmiydi
Kafur Çalısı, Resim: İspot nature Admin

İlk insanlar yatakları yapacakları zaman önceki yataklarını yakıyor ve onların küllerinin üzerine yenisini yapıyorlardı. Bu şekilde mağarayı temiz tutmayı ve mağaraya gelen haşereleri uzak tutmayı amaçlıyorlardı. Eski yatakları yaktıktan sonra taze otlarla yeni yataklarını yapıyorlardı. Mağaranın içindeki son yataklar yakılmamıştı bu da mağaranın terk edildiğini gösteriyor. Bu insanlar avcı toplayıcı olmakla beraber ateş ve külün yardımıyla bir yerde daha uzun kalabiliyorlardı.

Araştırmacılar ayrıca küllerin içine kil taneciklerine rastladılar. Bu da yataklarının olduğu mekanları işleri için kullandıklarına da kanıt olarak gösterilebilecek nitelikte.

Kaynak:https://cnnphilippines.com/world/2020/8/18/bedbug-free-bed-South-Africa-.html