Instagram Çocukları Korumak İçin Yeni Adımlar Atıyor

Instagram -cocuklari-korumak-icin-yeni-adimlar-atiyor-3

Uzun zamandan beri çocuklar ve gençlerin, sosyal medya üzerinden yetişkinler tarafından rahatsız edilmesi şeklinde gerçekleşen olaylar son zamanlarda iyice artmaya başladı. Nihayet Instagram bu konuda önceye göre daha etkili bir adım atıyor. Instagram’ın uygulamaya sokacağı yeni sistem sayesinde çocukların tanımadığı yetişkinler mesaj atarken çeşitli engellerle karşılaşacaklar.

Sosyal medya devi Instagram çocukların tanımadıkları yetişkinlerin, kendilerine mesaj atmalarını engelleyecek ve yetişkinlerin kendilerinden çok daha genç bireyleri takip etmelerini de zorlaştıracak. Yetişkinlerin şüpheli hareketler sergilemeleri durumunda Instagram bu kişileri işaretleyecek, reşit olmayan bireyler şüpheli hareketler sergileyen yetişkinlerle takipleşiyorsa mesajlaşma kısmında çeşitli uyarılar alacaklar.

Instagram -cocuklari-korumak-icin-yeni-adimlar-atiyor-1

Instagram Küresel Politika Programları Başkanı Carolyn Meller CBS This Morning programında yaptığı açıklamada “Bu adım, gençleri korumaya yönelik adımlardan sadece birisi. Bu konuyu ciddiye alıyoruz ve ilerlemek istiyoruz. Amacımız çocukları yetişkinlerle olan gereksiz etkileşimlerden korumak.” sözlerini söyledi.

Bir yetişkinin bir çocuğa mesaj atması durumunda ilk adımda Instagram, çocuk kullanıcıya mesaj atan yetişkin bireyi tanıyıp tanımadığını sorar. Çocuğun yetişkini tanımaması durumunda Instagram, “Bu sohbeti güvende tutmak için yapabileceğiniz şeyler var” başlığı altında yetişkin kişiyi bildirme, kısıtlama ve engelleme gibi seçenekler sunar. Şirket, kimin yetişkin kimin genç olduğunu tespit edebilmek için yeni bir yapay zeka türü kullanılacağını da belirtti.

Instagram -cocuklari-korumak-icin-yeni-adimlar-atiyor-2
Resim: www.pandasecurity.com

Carolyn Merrel, “İlk hesap açtığınızda yaşınızı soruyoruz, ayrıca raporlama araçlarına da güveniyoruz. 13 yaş altında bir kimseyi raporladığınız zaman o hesabı kapatırız. Bunun önüne geçtiğimizden emin olmak için birinin kaç yaşında olduğuna dair davranışsal sinyallere bakmak için makine öğrenimini kullanıyoruz.” sözlerini söyledi.

Instagram’da bulunan yakın arkadaşlar özelliği, ayarlardaki kısıtlama özellikleri gibi özellikler ile hikayelerinizi kimlerin görebileceğini, cevaplayabileceğini, tepki verebileceğini veya paylaşabileceğini ayarlayabildiğinizi de hatırlatmak isteriz.

Kaynak:https://www.cbsnews.com/news/instagram-safety-features-minors/