İos 14 Sonrası Gelen Yeşil Ve Turuncu Noktalar Ne İşe Yarar

Geçtiğimiz günlerde İos kullanıcılarına sunulan İos 14 ile birçok yenilik geldi. Bu yenilikler arasında gizliliği arttıracak olan gösterge sistemi de gelmişti gelin birlikte bu noktalar bize ne demek istiyor bakalım.

Yeşil Nokta Ne Demek ?

İos 14 sonrası ekranınızın sağ üst kısmında yeşil bir nokta varsa bu siz veya başka bir uygulama kameranızı kullanıyor demektir. Bu özelliği test etmek için kamera uygulamasını veya İnstagram kamerasını açabilirsiniz. Lafın kısası bu özellik kameranız kullanılırsa aktifleşir. Eskiden bazı webcamlar de bu özelliğe sahipti hatta onlarda yeşil yerine mavi renk yanardı hey gidi günler. Üstte dediğim gibi kameranızı kullanmıyorsanız ve bu yeşil nokta yanıyorsa sizin için tehlikeli olabilir yani sizin dışınızda bir uygulama kameraya erişiyor demektir.

Turuncu Nokta Ne Demek

İos 14 güncellemesi sonrası ekranınızın sağ üst kısmında turuncu bir nokta var ise mikrofonunuz kullanılıyor demektir. Bu özelliği test etmek için Siri’yi açabilir veya video kayıtı alabilirsiniz. Mikrofonunuzun ne zaman açık olabileceğini görebildiğiniz için gizlilik konusunda bir tık daha güvende olacaksınız. Eğer siz mikrofonu kullanmıyor ancak turuncu ışık yanıyorsa başka bir uygulama sizin mikrofonunuza erişebiliyor demektir. Korkmayın sadece uygulama yüklerken verdiğiniz izinleri dikkatle onaylayın.

Uzun lafın kısası Apple bu renkli noktalar ile kullanıcıların gizliliğini koruma adına adımlar atmış ve bence basit ve güzel olmuş. Ben de dahil bazen acaba dinleniyor muyuz veya kameram açık mı gibi sorulara daha doğrusu endişeleri rahatlatabilecek bir özellik.

Daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak için buraya basın.