James Webb Uzay Teleskopunun Lansmanının Mart 2021’de Yapılması Planlanıyor

James-webb-uzay-teleskopu

Mart 2021’de lansmanı yapılacak James Webb Uzay Teleskobu Hubble’ın yerini alacak

James Webb Uzay Teleskopu 1990’lardan bu yana bir gelişme aşamasında. Uzun bir dizi aksilik ve gecikme, projeyi başlangıçta NASA’nın tasarladığından çok daha pahalı hale getirdi, ancak Hubble Uzay Teleskopunun halefinin lansmanına yaklaşıyoruz. Uzaya girmeden önce, NASA’nın testini bitirdiği kritik konuşlandırılabilir kule de dahil olmak üzere NASA’nın tüm bileşenlerin çalıştığından emin olması gerekiyor.

James Webb Uzay Teleskopu, 10 yıldan uzun bir süre önce göreve başlayan Hubble Teleskopunun miadı dolduğu için yerini devralacak. NASA, Dünya yörüngesindeki Hubble’ı onarmak ve iyileştirmek için periyodik ziyaretler gerçekleştirirken, James Webb Uzay Teleskopu da uzayda bulunacak.

James-Webb-Uzay-teleskobu-L2-Sun-Lagranian-noktasi
L2 Sun Lagranian noktası

NASA’nın yeni teleskopundaki hassas aletlerin son derece serin kalması gerekiyor, bu yüzden Dünya’ya 1.5 milyon kilometre uzaklıktaki Sun L2 Lagrangian noktasında çalışacak. Webb’in motorlu konuşlandırılabilir bir kuleye sahip olması kızılötesi radyasyonu minimumda tutma ihtiyacına da yol açıyor.

NASA, James Webb Uzay Teleskopunu iki parça halinde tasarladı. İkonik altın kaplamalı berilyum reflektörleri ve bunun altındaki uzay aracı kısmı ile üstte gözlemevi var.

Gözlemevi bölümü, evreni araştıracak tüm hassas bilimsel teknolojilere sahiptir. Gözlemevi bölümü iletişim ve ısı üreten diğer elektronik sistemleri bünyesinde barındırıyor.

Kulenin serin ve etkili kalmasını sağlamak için aletler gövde kısmından uzaklaştırılıp çalıştırılacak. Kule uzayda çalışmazsa, bu görev çok büyük sıkıntıya uğrayacaktır.

Test sırasında mühendisler, kuleyi tam olarak uzayda olacağı gibi konuşlandırdılar. Birkaç saat boyunca, kule son konumuna kadar 1.2 inç (48 metre) uzadı. Mühendisler, bir dizi kasnak kullanarak uzayın sıfır yerçekimi ortamının simülasyonunu oluşturmayı bile başardı. NASA kuleyle ilgili bir sorun bildirmedi ve Webb’i fırlatmaya bir adım daha yaklaştı. Lansmanın Mart 2021‘de yapılması planlanıyor.

kaynak: https://www.extremetech.com/extreme/311558-nasa-tests-james-webb-telescopes-vital-tower-assembly