Koronavirüse Yakalananlara Elektronik Bileklikler Takılacak

Ülkemizde test sonuçları pozitif çıksa dahi dışarıya çıkan işine devam eden birçok insan gördük. Bu yaşanan karantina ihlallerini azaltmak için ise Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kişisel takibi kolaylaştıran kodlar üretti. Kodlar sayesinde sizin veya ailenizden birisinin koronavirüs hastası olup olmadığı gösteriliyordu. Tüm bu tedbirlere rağmen karantına ihlallerinin olması ise Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi.

Karantına İhlaline Karşı ” Elektronik Bileklik ”

Son günlerde artan karantina ihlalleri sonrası bakanlık elektronik bileklik sistemine geçeceğini belirtti. Koronavirüse yakalanan ve evlerine gönderilen her hastaya takılması beklenen bileklik iki türlü tanıtılabilir.

Bunlardan ilki sadece bileklik olan tür olabilir. Bu elektronik bilekliğin işlevi ise hastanın belirtilen alandan çıkması halinde ses çıkarması ve hastanın ihlale devam etmesi sonucunda merkezdeki alarmı aktifleştirmesi.

İkinci türde ise bilekliğin dışında bir cihaz daha bulunacak ve bu cihaz hastanın kaldığı odaya konulacak. Sensörler sayesinde daha detaylı bilgiler elde edebilecek bu sistem ilk türdeki gibi ihlallerde ses çıkaracak ve merkez alarmını aktifleştirecek. Yine her iki türde de hastanın fazla hareket etmesi durumunda sesli ikazda bulunarak durmasını sağlayacak.

Sağlık Bakanlığı bu elektronik bilekliklerle karantına ihlallerini en aza indirmeyi hedefliyor. Elektronik bileklikler ülkemiz dışında teknoloji anlamında gelişmiş bazı ülkelerde kullanılmaya başlandı ve gayet olumlu dönütler alındı.