Laptop Kullananların Yaptığı 5 Hata

Taşınabilir olmasıyla tercih edilen laptop masaüstü bilgisayarlara göre daha hassas olabiliyor. Bu yazıda laptop kullanıcılarının yaptığı 5 hatayı derledik. Bakalım neler var.

Her Zaman Şarjda Kullanmak

Bunu ben de dahil birçok laptop kullanıcısı yapıyor ancak bu alışkanlık pili resmen işlevsiz hale getiriyor. Hücrelere ayrılan laptop pilleri zamanla ilk günkü performansını kaybediyor ancak her zaman şarjda kalması bu performans kaybını hızlandırıyor. Birde yine benim de yaptığım laptopu kullanmasakta şarjda bırakmak yine pile zarar veriyor. Bari kullanılmazken rahat bırakalım 🙂

Overclok mu ? Aklından Bile Geçirme

Küçücük alan içinde tıkış tıkış bir donanıma sahip laptoplar maalesef masaüstü bilgisayarlara göre daha avantajsız. En küçük işlemlerde dahi ısınan laptoplara overclock yani hız aşırtma yapmak sizin için çok büyük bir hüsranla bitebilir. Overclock sırasında yüksek performans veren donanım normale göre çok daha fazla ısınır hele ki bu ısı laptopda daha da fazla olur. Siz siz olun laptopunuzu kendi performansıyla sevin.

Bakımsız Bir Laptop

Ya benim laptop neden yavaşladı diyorsanız ve laptopunuzu en az 2 yıldır temizlemiyorsanız ısınmanın sebebi bakımsızlık olabilir. Küçücük hava girişleri olan laptoplar kendilerini zar zor ısınırken o hava alan yerler de tıkanınca daha fazla ısınıyor ve haliyle performans kaybı oluyor. Laptopun içini açmışken fanları temizlemeyi ve termal macun yenilemeyi sakın unutmayın. Umarım tekrar toplayabilirsiniz 🙂

Laptopun Üstünde Yemek Yeme

Ne alaka ya dediğinizi duyar gibiyim ancak laptop üzerinde yemek yemek sonradan klavye sorunlarına yol açabilir. Benim laptopumdaki gibi kasaya gömülü bir klavye kullanıyorsanız daha da dikkat edin sonra klavye bozuldu diye üzülürsünüz.

Taşırken Hassas Ol

Günümüz latopları her ne kadar SSD kullansa da benim laptopum gibi daha eski modeller çoğunlukla HDD kullanıyor. HDD ise mekanik olduğu için sarsıntılara, çarpmalara vb. gibi şeylere dayanıksız. Laptopu taşırken yaptığınız bir hatada HDD içindeki tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.