Ubuntu Tabanlı Linux Lite 5.0 “Emerald” Yayınlandı

Linux-Lite-5.0-Emerald-Yayinlandi

Ubuntu tabanlı Linux Lite 5.0’ın çıkışı Windows’a alternatif arayanlar için güzel bir haber

Şuan dünya geneline baktığımız zaman, en fazla kullanılan işletim sistemi Windows. Sürümlerine baktığımızda da Windows 10. Ne var ki Windows’un da bazı sıkıntıları var ve bu sıkıntılardan dolayı bazı kullanıcılar alternatif arıyorlar. Örnek göstermemiz gerekirse Windows 10’un özellikle son güncellemeleri bilgisayarlara performans düşüşü, kasma, bazı sistem hataları gibi büyük sorunlar yaşatıyor.

Modern Ubuntu tabanlı Linux işletim sistemleri Windows 10’un aksine çoğu eski donanımda pürüzsüz biçimde çalışacak. Linux Lite modern, hafif ve tanıdık olması sebebiyle işletim sistemini değişmeyi düşünenler için güzel bir seçenek olacaktır.

Linux-Lite-5.0-Emerald-surumu

Linux Lite 5.0 “Emerald” şuan mevcut ve kendisi en yeni Ubuntu sürümü olan Ubuntu 20.04 ile destekli. Hatta Emerald, Linux Kernel 5.4.0-33, LibreOffice 6.4.3.2, Gimp 2.10.18, Thunderbird 68.8.0, Firefox 76.0.1, ve VLC 3.0.9.2 gibi bazı modern yazılımları da beraberinde getiriyor.

Linux Lite 5.0 Final versiyonu Emerald artık indirilebilir ve yüklenebilir. Kendisi, bugüne kadarki en zengin özellikli, eksiksiz Linux Lite sürümüdür.

Linux Lite’ın oluşturucusu Jerry Bezencon, “Bu, birçok insanın beklediği sürümdür. UEFI ezber bozan bir biçimde destekleniyor. GUFW, yüksek derecede yapılandırılabilir güvenlik duvarı ile değiştirildi (varsayılan olarak devre dışı bırakıldı)” ifadelerinde bulundu.

Bezencon yeni eklenen bazı yazılımları da paylaştı.

  • Chromium yerine Chrome tarayıcısı eklendi.
  • SD kartlardan ve USB disklerden işletim sistemi kurmayı sağlayan Etcher eklendi.
  • Windows, Linux ve Mac arasında dosya paylaşımı yapabilmeyi sağlayan NitroShare eklendi.
  • Bilindik bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram eklendi.
  • Artık desteklenmeyen metin editörü CherryTree yerine Zum eklendi.

Eğer Linux Lite 5.0 Emerald’ı yüklemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Ama bundan önce duyuru metnini buradan okumanız tavsiye edilir.