Malware Nedir, Malware’den Nasıl Kurtulurum?

malware-anti-malware-nedir-ne-yapmaliyim

Kötü amaçlı yazılımzararlı yazılım anlamlarına gelen malware, malicous (kötü amaçlı) software (yazılım) kelimelerinden türemiş bir terimdir.

Malware Türleri Nelerdir? Zararları Nelerdir?

malware-anti-malware-nedir-ne-yapmaliyim

Peki bu kötü amaçlı yazılımların tam olarak nasıl zararları var ve türleri neler? Malware’in cihazların işlevlerini bozmak, yavaşlatmak, önemli bilgileri çalmak ve sızdırmak (şifreler vb.), reklam gösterme aracılığıyla işlerinizi sıkıntıya sokmak, cihaz ayarlarınızı bozmak, bilgisayar sistemlerine erişmek gibi kötü etkileri bulunuyor. Şimdi de sizlerle bunun türlerine bakalım.

  • Sistemleri sabote edip zarar verme amaçlı olan yazılımlar (Stuxnet vb.)
  • Cihazınızda depolama alanınızı doldurarak cihazınızı yavaşlatan ve yer kaplayan solucan yazılımlar (solucan denmesinin sebebi cihazınıza girdikten sonra sürekli olarak bölünüp birken bin olması)
  • Kontrole bağlı Trojan yazılımlar (bu yazılımlar genelde güvenilir uygulamalar gibi gözükürler ve cihazınıza girdikleri anda faaliyete başlarlar. Trojan adını da tarihteki Akhalar ile Troyalılar arasında geçen truva atı olayından almıştır.)
  • Cihazınızda bulunan önemli dosyalara vb. erişiminizi engelleyerek açılması için sizden para isteyen fidye yazılımları diğer adıyla ransomware‘lar (CryptoLocker vb. uygulamalar. Genelde ödemeyi Bitcoin ile isterler ve çok büyük miktarlar söylerler)
  • Hesap girdileri ve şifreler gibi önemli bilgileri çalan ve sızdıran casus yazılımlar yani spyware‘lar
  • Cihazınızın ekranını istenmeyen reklamlarla dolduran ve bilgisayarınızı yavaşlatıp sıkıntıya sokan reklam destekli yazılımlar yani adware‘lar

Bunlar öne çıkan malware türleri fakat bunlardan daha farklı olanlar da bulunuyor. Sürekli yenisi geliştirilmeye çalışıldığı için bunun takibini yapmak biraz da zor oluyor.

Kötü Amaçlı Yazılımlar Nerelerden Bulaşır?

Kötü amaçlı yazılımlar çeşitli güvenlik açığı bulunan internet sitelerinden, bazı indirilebilir içeriklerden, torrent sitelerinden ve bazı torrentlerden, illegal sitelerin kullanılmasından ve USB diskler, CD’ler vb. üzerinden bulaşabilir. Bu nedenle yapacağınız indirmelere, gireceğiniz sitenin güvenlik durumuna, kullanacaksanız kullandığınız torrentlerin (gerekmedikçe kullanmamaya özen gösterin) güvenilirliğine dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınızda da anti-virüs yazılımı ve anti-malware yazılımı bulundurmanız indirmelerinizde ve USB disklerinde, CD’lerde denetimi sağlayıp cihazınızı tehlikelerden koruyacaktır. Güvenlik duvarınızı da açık durumda tutmak güvenlik durumunuzu sağlıklı bir seviyede tutacaktır.

Cihazıma Malware Bulaştı, Nasıl Kaldırabilirim?

Eğer cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa ve sizin için sıkıntı oluşturuyorsa internette bu yazılımları kaldırmak için geliştirilmiş ücretsiz anti-malware uygulamaları bulunuyor ama bu uygulamaları indirirken de sahte sitelerden uzak durmaya çalışın çünkü birçok mağdur bu uygulamaları indirmek için uğraşırken tuzağa düşebiliyor.

malware-anti-malware-nedir-ne-yapmaliyim

Benim size tavsiyem Malwarebytes programı olacaktır. Kendisinin ücretsiz versiyonu kısıtlı koruma sağlasa da bulaşma anında 14 günlük premium denemesini kullanabilir veya direkt olarak premium satın alabilirsiniz. Gerçekten çok iyi koruma sağlayan bu programı size gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Üstelik bilinen diğer programlara nazaran performans kayıpları daha az yaşanıyor.