Mars’ın Atmosferinde Yeşil Işık Keşfedildi

Mars-Atmosferinde-yesil-isik-kesfedildi

Dünya’da olduğu gibi Mars’ın atmosferinde de yeşil ışık keşfedildi

Avrupa Uzay Ajansı’nın Trace Gas Uydusu, kızıl gezegenin ince atmosferinde zümrüt bir parıltı gördü ve bu görüntünün Dünya dışındaki bir gezegende ilk kez görüldüğünü tespit etti.

Belçika’nın Liege Üniversitesinde Gökbilimci olan Jean-Claude Gérard, atmosferdeki oksijen atomlarının ışık dalga boylarını yaymasından kaynaklı olduğu düşünülen bu yeşil ışıkların Dünya dışında ilk kez başka bir gezegende görüldüğünü ifade etti.

Mars-Atmosferinde-yesil-isik-kesfedildi
Mars atmosferindeki yeşil ışık

Gérard’ın belirttiği gibi, yeşil emisyon oksijenin karakteristiğidir. Jean-Claude Gérard, kuzey ışıkları ismi verilen aroraların da Güneş’ten yayılan enerji parçacıklarının atmosferin üst kısımlarında bulunan moneküllere çarparak oluştuğuna değindi.

Araştırmacılar ayrıca, parıltıyı neyin oluşturduğunu daha iyi anlamak için birtakım modelleme çalışmaları yaptılar. Yapılan bu çalışmalar ışığın esas olarak gezegenin ince atmosferinin %95’ini oluşturan karbon dioksitin, karbon monoksit ve oksijene bölünmesiyle oluştuğunu gözler önüne serdi.

Mars-atmosferinde-yesil-isik-kesfedildi
Atmosferlerde gözlemlenen yeşil ışığa ait başka bir görsel

Ekip, kızıl gezegenin atmosferini 12 mil ile 250 mil (20-400 kilometre) arasındaki yüksekliklerde taradı. Oksijenin tüm yüzeylerde yeşil renkte parladığı sonucuna vardılar fakat 80 km (50 mil) civarı en güçlü şekilde parlıyor ve Güneş’e olan uzaklık da bu durumu etkiliyor.

Kaynak: https://www.space.com/mars-atmosphere-green-glow-exomars-tgo.html

.