Microsoft Edge’de Karanlık Tema Nasıl Aktifleştirilir?

Microsoft-edge-karanlik-mod-aktiflestirme-nasil-yapilir

Yenilenmiş Microsoft Edge’de karanlık tema veya gece moduna nasıl geçiş yapılır?

Google Chrome’un tam bir RAM canavarı olması ve bilgisayarları kastırması, performansı düşürmesi ve benzeri sebeplerden dolayı çoğu kişi bilgisayarından Google Chrome’u kaldırıp yerine Microsoft Edge’in yenilenmiş versiyonunu kullanmayı tercih ediyor. Hafif ve rahat kullanımı olan yeni Edge, çok hızlı ve rahat olması, Chrome’un aksine performans açısından bilgisayarları zor duruma düşürmemesi sebebiyle kullanıcılar tarafından çok seviliyor. Ancak Edge’i yeni indirenler ve arayüze yabancı olanlar var. Chrome’da çok kullanılan bir özellik olan gece modu hem göz yormaması açısından hem de karizmatik duruşundan dolayı çok seviliyor. Peki ya Edge? Edge’de gece modu nereden açılıyor, bu yazımda size bunu göstermeye çalışacağım.

Microsoft-edge-karanlik-mod-aktiflestirme-1
Microsoft Edge ayarlar kısmı

Öncelikle Edge’e girdiğinizde sağ üst kısımda bulunan üç noktaya gelin ve aşağıya açılan listeden ayarlar kısmına gelin.

Microsoft-edge-karanlik-mod-aktiflestirme-2
Microsoft Edge Ayarlar/ görünüm kısmı

ardından ayarlarda görünüm (ingilizce kullananlar için, ingilizcesi appearance) kısmına gelin. Varsayılan tema kısmına basıp koyu seçeneğini seçtiğinizde, arayüzünüz resimdeki Edge arayüzü gibi olacaktır.

Microsoft-edge-karanlik-mod-aktiflestirme-3
Microsoft Edge Flags

Girdiğiniz tüm internet sitelerini karanlık temaya zorlamak için, yani girdiğiniz her sitenin Edge arayüzü gibi koyu tonlarda olması için ise Url kısmına Edge://flags yazın. Ardından “Force Dark Mode for Web Contents” yani web içeriklerini karanlık tema kullanmaya zorla seçeneğinin karşısında bulunan Disabled seçeneğini Enabled olarak ayarlayın. Bu ayarı yaptıktan sonra Edge sizden uygulamayı yeniden başlatmanızı isteyecek. Bu yüzden eğer önemli bir site açıksa sayfayı kaydedilenlere ekledikten sonra veya bir kayıt yapacaksanız kaydınızı aldıktan sonra bu ayarı açıp yeniden başlatmanızı öneririm. Şunu da söyleyeyim: edge://flags adresinde bulunan ayarlar deneysel özelliklerdir. Yani her sitede ve her temada düzgün çalışmayabilir.

Microsoft-edge-karanlik-mod-aktiflestirme-4
Uzantılar kısmı

Eğer bu ayar sizin için karışık geldiyse daha kolayı da var. Edge’in sağ üst kısmında bulunan üç noktaya gelin ve uzantılar kısmına girin.

Microsoft-edge-karanlik-mod-aktiflestirme-5
uzantılar kısmı uzantı ekleme

Ardından sol tarafta bulunan arama kısmının altındaki “Microsoft edge için uzantılar bulun” kısmına tıklayın.

Microsoft-edge-karanlik-mod-aktiflestirme-6
uzantılar kısmı uzantı ekleme-2

Sol kısımda bulunan kısma “Dark Reader” yazın ve yukarıda işaretlemiş olduğum ve resminde Darth Vader bulunan uzantıyı ekleyin.

Microsoft-edge-karanlik-mod-aktiflestirme-8
Dark Reader arayüzü

Dark Reader uzantısını ekledikten sonra sağ üst kısımda Url kısmının hemen yanında uzantının simgesi çıkıverecektir. ona bastığınız zaman sadece gece modunun olmadığını göreceksiniz. Filtreler, Sitelerin yazı tipini isteğinize göre ayarlama, sitelere yapılacak ayarlarda beyaz ve kara liste kullanımı gibi çok işe yarar özellikleri içerisinde barındırıyor. Çoğu sitede de düzgün bir biçimde çalışıyor.