Microsoft xCloud Eylül Ayında Erişime Açılacak

XCloud-eylulde-erisime-aciliyor

Microsoft bir yeniliğe daha imza attı. xCloud adlı bulut oyun hizmetini geliştiren microsoft, bu hizmeti Eylül ayında kullanıma sunacak.

xCloud Eylül Ayında Geliyor

xCloud projesi Microsoft’un Dünya genelindeki veri merkezlerinden yararlanacak. xCloud, Google Stadia ve Nvidia GeForce NOW‘a rakip olarak geliştirildi diyebiliriz. Böylece Microsoft da bu alanda yerini almış oldu.

XCloud-eylulde-erisime-aciliyor-2

Ekim 2019 yılında ABD‘de önizleme için erken erişime açılan xCloud bu zamana dek Avrupa’da da 11 ülkede önizleme için erken erişime açılmıştı. Şimdi, 2020 Eylül ayında ise resmi olarak dünya genelinde erişime açılması planlanıyor.

Microsoft bu yenilikle birlikte Xbox Game Pass, Xbox Live ve xCloud‘u tek bir çatı altında topluyor. Bu yeni sistemin ismi de Xbox Game Pass Ultimate olarak kararlaştırıldı.

XCloud-eylulde-erisime-aciliyor-1

Xbox Game Pass aboneliğine sahip olan kişiler Microsoft xCloud’a ücretsiz erişim sağlayabilecek. Kullanıcılar xCloud ile telefon veya tabletleri aracılığıyla bulut sistemi tarafından desteklenen 100’den fazla sayıda oyunu 100 milyon civarı Xbox oyuncusuyla birlikte oynayabilecek. xCloud Xbox Game Pass’teki oyunları içeriyor. Fiyatı ise aylık 15 dolar.

Bulut oyun servisleriyle bilgisayarınız veya oyun konsolunuz olmadan telefonunuz veya tabletinizle oyunları oynayabilirsiniz. Bu sayede hem oyun bilgisayarı veya konsol gibi şeylere sahip olmayan kişiler oyunları oynayabilecek hem de cihazından uzak kalmış kişiler oyunlarında ilerleme kaydedebilecekler.

Kaynak: https://www.techradar.com/news/project-xcloud-everything-we-know-about-microsofts-cloud-streaming-service