MIT Kalp Krizinin Erken Teşhisinde Kullanılacak Bir Cihaz Geliştirdi

MIT-kalp-krizini-tespit-eden-yapayzeka-

Dünya genelindeki ölümlerin nedenleri arasında kardiyovasküler hastalıkların payı oldukça büyük. ABD‘de özellikle ölüm nedenlerinin en büyük nedeni olan kardiyovasküler hastalıklar her 8 kişide 1 oranında. Durumun böyle olması da endişe doğuruyor tabii ki. Kalp krizlerinin nedenleri arasında birçok neden gösterilebilir fakat genel bir nedenin analizinin yapılması hem erken teşhise hem de tıbbi masraflarda büyük tasarruflara olanak sağlayacaktır.

MIT-kalp-krizini-tespit-edem-yapayzeka-1

Akciğerlerde sıvı birikimi ve bundan dolayı oluşan akciğer ödemi kalp krizinin en büyük habercilerinden. Sıvı birikiminin erken teşhisi ise kalp krizini engelleyebilir. Ancak bir sorun var ki yeterince düzgün sonuç alınamayan X ışınlarına bağımlı bir şekilde çalışmayı sürdüren doktorlar ve kardiyologlar sıvı birikiminde kesin bir sıvı seviyesini belirleyemiyorlar. Bu da tedavide zorluk oluşturuyor.

Teknolojinin gelişimi ise bu konuda adeta bir umut kaynağı. Yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle bu sıkıntıların aşılabileceğine inanılıyor. MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarındaki bilim insanları ödemin ne kadar şiddetli olduğunu ölçebilen bir yapay zeka sistemli bir cihaz geliştirdiler.

MIT-kalp-krizini-tespit-edem-yapayzeka-2
Seviye 1 ve Seviye 3 Ödem

Bu cihaz ödemi 0 (sağlıklı) seviyesinden 3 (çok kötü) şeklinde değerlendirmek için X ışınlarını kullanacak. Bu cihaz teşhisin erken yapılmasına ve kalp krizlerinin büyük ölçüde önlenmesini sağlayacak. Cihaz, vakalar üzerinde yapılan testlerin %90’ında 3. seviye ödemin tespitini doğru şekilde yapabildi.

Yapay zeka tabanlı tespit aracı, Beth Israel Deaconess Tıp merkezinde ve Philips‘in araştırma merkezinde faaliyete geçirilecek. Ayrıca aralık ayında Beth Israel Deaconess tıp merkezinin acil bölümüne entegre edilmesi planlanıyor.

Kaynak: https://www.ibtimes.sg/mit-develops-ai-tool-that-warns-heart-attack-by-reading-lung-x-rays-52217