Massachusetts Teknoloji Enstitüsü On Binlerce Sinapsı Tek Bir Yongaya Sığdırmayı Başardı

MIT-on-binlerce-sinapsi-bir-yongaya-sigdirdi

MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) on binlerce sinapsı ufacık bir yongaya sığdırmayı başardı.

MIT’de bulunan birkaç bilim insanı yapay sinapsları çok küçük bir yongaya sığdırmayı başardı. Yapılan testlerde Yapay beyin, Kaptan Amerika’nın gri ölçekli bir görüntüsünü hatırlayıp kendisi yeniden oluşturabildi ve MIT’nin Killian Kampüsünün resmini keskinleştirip bulanıklaştırarak resmi değiştirebildi. Bu testler kulağa basit kaçsa da, araştırmacılar taşınabilir AI cihazların geliştirilip bugün süper bilgisayarların yapabildiği işlem ve hesapları ilerde bu cihazlarında yapabileceğini ifade etti.

diyor MIT’deki makine mühendisliği doçenti Jeehwan Kim, “Şimdiye kadar, yapay sinaps ağları yazılım olarak bulunuyordu. Biz şu anda taşınabilir yapay zeka sistemleri için gerçek sinir ağı donanımı oluşturmaya çalışıyoruz. Arabanızdaki kameraya internet bağlantısı olmadan ışıkları ve nesneleri hatırlayabilen ve ani kararlar alabilen nöromorfik bir cihaz bağladığınızı hayal edin” sözlerini kullandı.


MIT, nöromorfik yongalar geliştirmek için çalışan tek kurum değil. Apple, Google, Microsoft ve NVIDIA’nın gibi büyük isimler de kendi makine öğrenimi donanımlarına sahipler. Intel’in Lohi çipi beyni 1.024 yapay nöronla taklit ediyor. Ancak beyin Sinapslarının çoğu gümüş kullanıyor. Araştırmacılar her bir memristor’un gümüş ve bakır alaşımları ve silikon ile üretebileceğini fark etti.

Jeehwan Kim, “Gerçek çıkarım testleri yapmak için yapay sinapslar kullanıyoruz. Görüntü tanıma görevlerini daha geniş ölçeklerde yapabilmek için bu teknolojiyi daha da geliştirmek istiyoruz. Ve bir gün, süper bilgisayarlara, internete veya buluta bağlanmadan bu tür görevleri yapmak için yapay beyinleri taşıyabilirsiniz.” sözlerini kullandı.

Kaynak: https://www.engadget.com/mit-brain-on-a-chip-silver-copper-memristors-183405642.html?guccounter=1