NASA 23 Milyon Dolar Değerindeki Tuvaleti Uzaya Gönderiyor

nasa-uzay-tuvaleti-uzaya-gonderiliyor

NASA yerçekimsiz ortama uyumlu bir şekilde çalışabilen uzay tuvaletini uzaya gönderiyor. Tasarlanan tuvalet uzay istasyonunda bulunan mevcut tuvaletlerden %65 daha hafif ve %40 daha küçük. uzay tuvaletinin Perşembe günü Virginia, Wallops Island’dan gönderilmesi planlanmıştı fakat fırlatılma saatinden 2 dakika önce teknik sorunlar nedeniyle iptal edildi. Teknik sorunların düzeltilmesi halinde fırlatım Cuma günü gerçekleşecek.

nasa-uzay-tuvaleti-uzaya-gonderiliyor1

Şirket uzay tuvaletinin maliyetini de açıkladı. Fiyatı 23 milyon dolar değerinde olan tuvalet astronotların geri bildirimlerine göre tasarlandı. NASA uzay tuvaletini Evrensel Atık Yönetim Sistemi (UWMS) olarak tanımlıyor. Tuvalet, atığı vakum sistemi ile hazneye çekiyor. Titanyum tuvalet özellikle kadın astronotların konforu düşünülerek tasarlandı.

nasa-uzay-tuvaleti-uzaya-gonderiliyor2

“UWMS koltuğu rahatsız edici derecede küçük ve sivri görünebilir, ancak yerçekimsiz ortamda idealdir ancak bu sistem her şeyin olması gerektiği yere gitmesini sağlamak için ideal vücut teması sağlıyor ” şeklinde açıklama yapıldı. Bu yeni tuvalet sistemi aynı zamanda idrarı toplayacak ve suyu tekrar kullanmak üzere geri dönüştüren bir rejeneratif sisteme yönlendirecek.

Astronot Jessica Meir, açıklamada “Uzay istasyonundaki tüm su bazlı sıvıların yaklaşık %90’ını, idrar ve ter de dahil olmak üzere geri dönüştürüyoruz. Uzay istasyonunda yapmaya çalıştığımız şey, suyu geri kazanmak için Dünya’nın doğal su döngüsünü taklit etmek.” dedi.

Kaynak: https://people.com/human-interest/nasa-sending-23-million-toilet-to-space/#:~:text=for%20Female%20Astronauts-,NASA%20Is%20Sending%20a%20%2423%20Million%20Toilet%20to%20Space%20%E2%80%94%20and,Good%20News%20for%20Female%20Astronauts&text=Female%20astronauts%20will%20now%20have,to%20the%20International%20Space%20Station.