Rom Nasıl Atılır ?

Android

Özellikle Twrp içeren cihazların vazgeçilmezi olan Rom işlemi sayesinde cihazınızın Android veya genel sürümünü yükseltebilir, düşürebilir ve geliştiricilerin geliştirdiği Romları kullanabilirsiniz. Ancak Rom işlemi tecrübesi olmayanlar için kötü sonuçlanabilir. Örneğin cihazınıza uygun olmayan bir Rom yüklerseniz cihazınız hata verebilir veya açılmayabilir. Bu yazımda tecrübeniz olmasa bile Rom işlemi nasıl yapılır adım adım anlatacağım.

Not: Rom işlemi telefonunuzun garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

Not: Rom işlemi yapılırken sıfırlama işlemi de yapıldığı için tüm dosyalarınız silinir. Sıfırlama işlemi yapmazsanız Rom’da hatalar oluşabilir.

Rom Nasıl Atılır ?

Rom atmak için gerekenler :

  • Twrp kurtarma sistemi : Buradan Twrp yükleme rehberime ulaşabilirsiniz.
  • Kullanacağınız Rom dosyası.

1-) Öncelikle telefonunuzun ses açma ve güç tuşuna aynı anda basarak Twrp moduna geçmeniz lazım.

Twrp

2-) Twrp ana sayfasından İnstall seçeneğini seçin.

Twrp

3-) Daha sonra yükleyeceğiniz Rom dosyasını bulup üstüne basın.

4-) Yüklemek istediğiniz Rom dosyasını seçtikten sonra ” Swipe to confirm flash” yazısını sağa doğru çekin ve Rom dosyasının kurulumunu bekleyin.

Twrp

5-) Rom dosyası kurulduktan sonra alttaki butonlar yardımıyla ana menüye tekrar dönün.

6-) Bu kez ana menüden ” Wipe ” seçeneğine basın ve alttaki ” Swipe to factory reset” yazısını sağa doğru çekin. İşlemin bitmesini bekleyin.

Twrp

7-) Daha sonra yine ” Wipe ” bölümünden ” Format Data ” seçeneğini seçin. Burada size sıfırlama yapmak için ” Yes ” yazarak onay vermeniz gerekiyor. Yes yazdıktan sonra klavyedeki onay tuşunu kullanarak onaylayın. Bu işlem bittikten sonra ” Reboot ” ederek telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Rom