Root Nedir,Ne İşe Yarar,Nasıl Yüklenir ?

Root

Root Nedir ?

Türkçe anlamı kök izni olan Root telefonların yazılımında tam yetkiyle kontrol edebilme imkanı verir. Root izni alınan cihazlarda cpu,gpu hızı ayarlanabilir veya Root izniyle çalışan programları kullanabilirsiniz. Telefon üreticileri tüketicilere bazı cihazla yetkileri vermese de Root izni alarak telefonun normal kullanıcıların giremediği veya müdahale edemediği yerlere izin verir.

Not: Root işlemi cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

Root Ne İşe Yarar ?

Cihazınıza Root izni vererek cihazınızın sistemsel dosyalarını silebilir, Root’lu cihazlara özel uygulamaları veya modları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar ve modlarla yapabilecekleriniz ise şunlardır:

  • Teleefonun maksimum şarj olma seviyesini ayarlama: Bu özellik ile telefonunuz tüm gün şarjda da dursa sizin belirlediğiniz şarj seviyesinde otomatik olarak şarjı kesecektir. Böylelikle bataryanız tüm gün şarda kalsa bile zarar görmeyecektir.
  • Arka plan uygulamalarını vb. durdurma: Bu özellik sayesinde telefonunuzun arka planında çalışan uygulamalar otomatik olarak durdurulacak böylelikle hem pil tasarrufu yapabileceksiniz hem de telefonunuzun performansı artacak.
  • Akıllı komutlar verme: Bu özellik sayesinde telefonunuz sizin belirlediğiniz görevleri yapar. Örneğin şarja taktığımda Wi-Fi’yi kapat veya şarj %20 altına gelince hücresel veriyi kapat gibisinden sayısızca komut verebilirsiniz.

Root Nasıl Atılır ?

Root atmaya başlamadan önce telefonunuzda Twrp veya Twrp muadili kurtarma modu kullanmanız lazım. Twrp yükleme rehberine https://dijibayt.com/twrp-nedirne-ise-yararnasil-yuklenir-team-win-recovery-project/ buradan ulaşabilirsiniz.

Root İçin Gerekli Dosyalar:

1-) Öncelikle yukarıda verdiğim dosyaları indirin.

2-) Cihazınızı ses açma ve güç tuşuna basılı tutarak Twrp moduna geçirin.

3-) İnstall tuşuna basıp dowloand (Magisk nereye indiyse) klsörünü bulup içindeki Magisk dosyasını bulun ve seçin.

Twrp

4-) Daha sonra Swipe to confirm Flash yazan yeri sağa doğru kaydırın. Magisk telefonunuza yüklendi şimdi sıra manager Apk dosyasını kurmak.

5-) Magisk Manager Apk dosyasını telefonunuza kurun. İşlem bu kadar.