Sony Epic Games’in Hissesinin Yüzde 1.4’ünü Satın Aldı

Sony -Epic-Games'in-Yuzde-1.4'luk-Hissesini-Satin-Aldi

Sony Epic’e 250 Milyon Yatırım Yaparak Epic’in 1.4 Oranında Hissesine Ortak Oldu

hisse-sony-epic1


Sony ve Epic‘in Perşembe günü yaptığı açıklamada, Sony’nin Epic Games’e 250 milyon dolarlık yatırım yaptığı açıklandı. Bu yatırımla Sony, Epic Games’in yüzde 1.4 oranında hissesini satın almış oldu. Epic Games’in toplam hissesi ise 17,86 milyar dolar.

hisse-sony-epic

Önceki haberimize de konu olan Sony, bildiğiniz üzere isim değişikliğine gitmişti. Sony bu değişikliği yaparken “şirketin farklı pazarlara açılıp genişlemesini” neden olarak göstermişti. Yani Sony Epic’e ortak olacak.

Basın açıklamasında Sony ve Epic’in ortaklıkla oluşturacağı Fortnite benzeri multimedya deneyimlerine adım atacaklarını içeren bir ifade de bulunuyor. Epic’in CEO’su ve kurucusu Tim Sweeney “Oyun, film ve müziğin birleşmesine yol açan gerçek zamanlı 3D sosyal deneyimler vizyonunu paylaşıyoruz” sözlerini dile getirdi. Buna Sony Pictures ve Sony Music gibi Sony’nin yan kuruluşlarını örnek verebiliriz.

hisse-sony-epic2

Sony ve Epic yıllar boyu birlikte çalıştılar. Tim Sweeney Sony’nin yaklaşmakta olan PlayStation 5 konsolunu “oldukça dengeli bir cihaz” olarak ifade etti ve övgülerde bulundu. PlayStation’un fiyatı hakkında sızdırılan bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Epic Unreal Engine 5’in yapabileceklerini ve özelliklerini göstermek için Playstation 5’in demosunu kullandı. Sweeney ayrıca, Epic’in Playstation depolama mimarisinin geliştirilmesi konusunda Sony ile yakın bir şekilde çalıştığını belirterek, “Depolama konusunda Sony ile uzun süredir çok yakın çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: https://www.theverge.com/2020/7/9/21318978/sony-epic-games-fortnite-investment-250-million-game-development