Steam ‘de Nasıl İade Talebinde Bulunulur?

Steam İade 1

Bu yazımda sizlere popüler oyun ve yazılım platformu Steam ‘de nasıl iade talebinde bulunabileceğinizi anlatacağım. Bazen aldığımız bir üründen memnun kalmayıp, aldığımız ürün yerine daha çok beğeneceğimiz bir şey alabileceğimizi düşündüğümüz oluyor. Hatta aldığınız ürün siz aldıktan bir süre sonra indirime girse de daha ucuza alabilmek için iade talebinde bulunabiliyorsunuz. Steam’de bu isteğinizin çok rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabiliyorsunuz. Ancak Steam’de iade talebinizin geçerli olabilmesi için belirli şartlara uyması gerekiyor.

Steam ‘de İade Talebiniz Hangi Durumlarda Kabul Edilmez?

  • Aldığınız ürünü Steam üzerinden satın almanız gerekiyor, 3. parti sitelerden yapılan satın alımlar için iade kabul edilmez. Yani bir internet sitesinden aldığınız ürün anahtarını Steam’de etkinleştirirseniz ve sonradan bu ürün için Steam’den iade talebinde bulunursanız bu işlem için iade talebiniz kabul edilmez.
  • Aldığınız ürünü kullanma süreniz 2 saati geçmemeli. Kullanma süresi 2 saati geçen ürünler için genellikle iade kabul edilmez.
  • Satın alımınız üzerinden 14 gün geçmemeli. Satın alma işleminin üzerinden 14 gün geçen ürünler için genellikle iade kabul edilmez. Küçük bir ihtimalle şansınız olabilir.

Steam ‘de Nasıl İade Talebinde Bulunabilirsiniz? (Mobil)

Steam mobil uygulamasında sol tarafta bulunan menüyü açın ve alt tarafta bulunan “Destek” yazısına tıklayın.

Steam iade 2

Destek Kısmında bulunan “Satın Alımlar” bölümüne devam edin.

Steam iade 3

Satın alma geçmişiniz üzerinden iade etmek istediğiniz ürünün üzerine tıklayın.

Steam iade 4

En üst kısımda bulunan “Bir iade talebinde bulunmak istiyorum” bölümünden ilerleyin. İade etmek yerine destekten ürününüz hakkında yardım almak isterseniz de bu sayfadaki diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.

Steam iade 5

Bize sebebini söyleyin kısmında “Sebep” kısmında talebinizin nedenine uyan başlığı seçin ve kendinize uyan bir şekilde bu bölümü doldurun. Ardından “Talebi Gönder” butonuna tıklayın.

Steam iade 6

Steam’de Nasıl İade Talebinde Bulunabilirsiniz? (PC)

Steam masaüstü uygulamasını açın ve sol üst tarafta bulunan “Yardım” açılır menüsünden “Steam Destek” seçeneğine tıklayın.

Steam iade 7

Steam Destek bölümüne ilerledikten sonra “Satın Alımlar” bölümünden devam edin.

Steam iade 8

Bu satın alım ile ilgili probleminiz nedir?” başlığının altındaki ilk seçeneği yani “Bir iade talebinde bulunmak istiyorum” seçeneğine tıklayın. Eğer iade dışında destekle ürününüz hakkında iletişime geçmek isterseniz bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Steam iade 9

Bu seçeneğin peşine gelen sayfada (aşağıdaki resimde bulunan bölüm) “İade talebinde bulunmak istiyorum” seçeneğine tıklayın.

Steam iade 10

İade talebinde bulunmak istiyorum” seçeneğine bastıktan sonra aşağıya doğru menü uzayacak ve satın alımınızın detayları ve kullanma süreniz karşınıza gelecek. Bu menüde aşağıya doğru inin.

Steam iade 11

Aşağıya doğru indiğinizde “Bize sebebini söyleyin” başlığının altında durun. Burada “Sebep” kısmında kendi durumunuza uyan başlığı seçin ve bu kısmı kendi durumunuza göre doldurun. Ardından “Talebi Gönder” butonuna tıklayın.

Steam’de Nasıl İade Talebinde Bulunabilirsiniz? (Tarayıcı)

Tarayıcıda ise masaüstü uygulamasından farklı olarak Steam‘in internet sitesinde sağ tarafta bulunan giriş kısmından hesabınıza girdikten sonra yukarıda bulunan “Destek” kısmından ilerliyorsunuz. Bundan sonrası üstte bulunan PC bölümünde olduğu gibi.

Steam iade 12

İade Talebinden Sonra Süreç Nasıl İşliyor?

İade talebinizi yolladıktan sonra mail hesabınıza iade başvurunuzun kabul edilip edilmediğini haber veren bir mail gelecek. Eğer iade talebiniz kabul edilirse en yakın zamanda mail hesabınıza iadenizin yapıldığına dair bir mail daha gelecek. Ancak iadenizin yapılması biraz zaman alabilir. İade kısmında paranız ilk başta beklemede gözükecektir ve 7 gün içerisinde kullanılabilir olacaktır. (Desteğin açıklaması bu şekilde fakat genelde 24 saat içerisinde paranız kullanılabilir hale geliyor, eğer daha uzun sürerse paniklemeyin 7 gün içerisinde kullanılabilir hale gelecektir.) İadeniz talep gönderirken size sorulan seçeneğe göre (Steam cüzdanı veya alışverişi yaparken kullandığınız kart) yapılacaktır.