Steam’de İndirme Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Steam-1-indirme-ayarlari

Steam hakkında yazdığım önceki yazımın bir devamı niteliğinde olan bu yazımı, Steam’in indirme ayarlarına detaylı bir şekilde göz atmak için yazdım. Steam üzerinden her gün milyonlarca indirme yapılıyor ve bunlardan bazılarında da sıkıntı yaşanabiliyor. Bu yazımla hem bu sıkıntılara çözüm bulmanızı hem de Steam arayüzünü daha iyi tanımanızı sağlamak istedim. Umarım sizlere yardımı dokunur.

Steam İndirme Ayarları Nerede Bulunur?

steam-indirme-ayarlari-1
Görsel 1

Steam’in masaüstü uygulamasını açın. Ardından sol üst tarafta bulunan “Steam” yazısına tıklayın. Resimdeki gibi küçük bir menü çıkacaktır(Görsel 1). Menüde bulunan kırmızı işaretli “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

steam-indirme-ayarlari-2
Görsel 2

Ayarlara girdiğiniz zaman yeşil işaretli “Hesap” sekmesi sizi karşılayacaktır. Soldaki listede kırmızı işaretli “İndirmeler” kısmıma girin (Görsel 2).

Steam İndirme Ayarlarını Tanıyalım

steam-indirme-ayarlari-3
Görsel 3

1- İçerik Kütüphaneleri: İçerik Kütüphaneleri başlığının altında bulunan “Kütüphane Klasörleri” butonuna basıp disklerinizde kütüphane oluşturabilirsiniz (Steamlibrary klasörü).

2- İndirme Bölgesi:İndirme Bölgesi” kısmından indirme yaparken kullanacağınız sunucuyu seçebilirsiniz. Steam varsayılanında otomatik olarak en yakın sunucuya bağlanırsınız fakat bazı durumlarda bu sunucuyu değiştirmek işinize yarayabilir ( İndirme sorunları, hızlandırma vb.). Türkiye’de iseniz İzmir, Ankara ve İstanbul sunucuları arasından seçim yapmalısınız.

3- İndirme Kısıtlamaları: Bu kısım adı üstünde indirme sınırlaması yapmak için kullanılır. “Oyunlar şu aralıkta otomatik güncellensin” seçeneğini işaretlediğinizde belirli saat aralıklarını seçmeniz için aşağıdaki kısımlar açılır. Bu sayede belirlediğiniz saat aralıklarında Steam, güncellemeleri otomatik olarak yapmaya başlar.

Steam’de normalde indirme yapılırken bir oyuna girerseniz oyun kalitenizde bir düşüş yaşanmaması için indirme otomatik olarak durdurulur. “Oyun esnasında indirmelere izin ver” seçeneğine tıkladığınızda Steam, oyun oynarken indirme yapmanıza izin verecektir.

Yayın sırasında indirmeleri sınırla” seçeneğini işaretlediğinizde Steam, Remote Play’i kullanırken kalitede bir sıkıntı yaşanmaması için indirmelerinizi sınırlar.

İndirme hızını saniyede bit cinsinden göster” seçeneğini tıkladığınızda indirme hızınız, adı üstünde saniyede bit cinsinden gösterilir. Normalde bu değerler gösterilirken büyükten küçüğe MB, KB, bit şeklinde gösterilir. Bu seçenek seçili olduğunda tüm değerleri bit şeklinde gösterir.

Bant genişliğini sınırla” seçeneği ile kullanılacak bant genişliğinizi manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Bu seçeneği seçmeniz durumunda alttaki kutucuk açılır. Kutucuğa herhangi bir değer girip “uygula” butonuna bastığınızda indirmeleriniz yapılırken belirttiğiniz değer aşılmayacaktır.

4- İndirme Önbelleğini Temizle: Bu seçenek ile indirme önbelleğinizi temizleyebilirsiniz. İndirmelerinizde sıkıntı yaşıyorsanız indirme önbelleğini temizlemek sorununuzun çözümü olabilir.