Herkes “Ergen Dizisi” Dese de Sürükleyici 3 Efsane! Dizi Önerisi #2

Dizi

Merhaba sevgili Dijibayt okurları geçen hafta da yaptığım gibi bu haftada size birbirinden güzel 3 tane dizi tanıtacağım/önereceğim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim bu haftaki dizilerimiz ülkemizde “ergen dizisi” diye damga yemiş olup özünde sürükleyici bol aksiyonlu yeterince aşk içeren dizilerden bahsedeceğim.

Hadi Başlayalım.

1- TEEN WOLF

Çevirisine baktığımızda “Genç Kurt” diye çevirebiliriz. Dizi bundan çok daha fazlası…

Konusunu spoiler vermeden şöyle özetleyebilirim. Scott McCall ve Stiles Stilinski iki yakın arkadaştır okullarında tabiri caizse “ezik” gibi davranılan hiçbir halta yaramayan tiplerdir.

Stilesin tek ve ölümsüz aşkı Lydia Martindir. Şunu da belirtmem gerek, konu uçsuz bucaksız her sezon oha artık bunlar kim diyebiliyorsunuz. 😀

Her neyse konumuza geri dönelim gizemli ve iki parçaya bölünmüş bir ceset bulununca kasabada (not: Stiles’ in babası şeriftir.) Stiles ve Scott aramaya gider. Daha sonra Stiles bazı nedenlerden Scott’ ı yalnız bırakır. Bu arada olan olur Scott bir kurt adam tarafından ısırılır. Bu ısırıktan sonra her ikisinin hatta ailelerinin hayatları değişecektir…

Dizi hakkındaki kişisel görüşüm şudur: Bence dizi sadece Derek (fotoğraftaki) için bile izlenebilir ana kahraman Derek olmasa da diziye çok şey kattığı aşikar. Ve tabii ki Lydia Martin unutamam onun esprilerini gülüşünü herkes ile dalga geçişini…

Şunu da belirtmek isterim piyasada ki en az +18 olan dizidir. Dizide çok çok az öpüşme sahneleri var nadiren neredeyse aile ile rahatça izlenebilir.

Yani toparlayacak olursak dizi fazlasıyla akıcı sıkmadan yormadan akıp gidiyor ellerinizden bir günde 10 bölüm bile izleyebilirsiniz o derece akıcı bir dizidir kendileri… (Dizi Netflix’ de bulunmaktadır izleyebilirsiniz.)

2- The Vampire Diaries

Adından da anlaşılacağı gibi “Vampir Günlükleri

Dizimizin konusu özetle şu 2 kardeş 1800lü yıllarda bir kıza aşık olur. Bu kız vampirdir ve iki kardeşi de aynı anda idare eder. Daha sonra kız ölür 2 kardeş vampir olarak kalır büyük kardeş Damon (ortadaki kızın sağında olan) küçük kardeşi Stefan’ a (kızın solundaki) hayatı cehennem etme sözü verir.

Not: Stefan kan içmeyi kontrol edemediğinden hayvan kanı ile beslenmeye alışmıştır. Damon ise insan kanı içmeyi kontrol edebilmeyi öğrendiğinden Stefan’ dan daha güçlüdür.

Aradan yüzyıllar geçer ve Stefan bir kasabaya gelir. (bunu duyan, gören Damon hiç durur mu o da peşinden. ) bir kızı görür adı Elena’ dır. (ortadaki kız)

Bu kız yüzyıllar önce aşık olduğu kız ile dizide duyacağınız isimle “Doppelganger” Türkçesiyle tıpatıp aynı olduğunu fark eder. Ve daha sonrasında yaşanacaklar ise herkesi şok edecektir…

Dizi hakkında kişisel görüşüm şudur : Dizi sadece şu fotoğraftaki Damon için bile izlenebilir. Başlarda herkesin nefret ettiği karakter ilerde kendinden ödün vermese de, (yani birden melek olmasa da) çoğu kişinin favorisi oluyor.

Gülüşü bile yeter adam gibi adam Damon 😀 Şunu da vurgulayarak belirtmem gerek dizide +15 sahneler mevcuttur. (yani Netflix kadar ileri gitmeseler de ) bol bol aşk ve sevgililik olayları işleniyor.

Yani kısaca Aile ile izlenmesini tavsiye etmemekteyim. 🙂 (Dizi Netflix’ de mevcut)

3- THE ORIGINALS

Öncelikle şunu belirteyim bu dizi hakkında bol bol boşboğazlık yapacağım. Çünkü kendisi hayatımda izlediğim en iyi vampir/cadı/kurt adam (hatta baş rolümüz hem vampir hem kurt adam ) dizisidir.

Başlamadan dizinin ana fikrini söylemeliyim. Dizinin ana fikri şudur “Aile her şeyden önce gelir” “Aile her şeydir” yahut dizide kullanıldığı tabiri ile “Always and forever” yani daima ve sonsuza dek…

Bu yemin ilk Vampir olduklarında birbirlerine verdikleri yemin/sözdür. Dizide sıkça duyacaksınız ve şunu da söylemeden edemeyeceğim başlarına ne geliyorsa bu söz yüzünden. 😀

Hadi başlayalım. Dizinin konusunu anlatmadan önce size birkaç ön bilgi vermek zorundayım. Bu dizi Vampire Diaries’ in Spin-Off dizisidir yani bir alt dizi diyebiliriz. (Şahsi fikrim şudur ki Originals, Vampire Diaries’ den çok ama çok daha iyi kaliteli ve akıcı bir dizidir.)

Yani The Originals’ ı izleyecekseniz öncelikle en azından konuyu tam olarak öğrenmek konuya hakim olmak istiyorsanız Vampire Diaries’ in ilk 3 sezonunu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. uzunca ön bilgiden sonra konuya geçelim.

Klaus bir “hybrid” dir. Yani melez hem kurt adam hem vampir. Normalde vampirler üreyemez yani çocukları olamaz ama Klaus ve Hayley birlikte olduklarında Klaus’ un kurt adam genleri sayesinde Hayley hamile kalmıştır.

Doğacak çocuk iste tribrid olacaktır (evet sormadan söyliyeyim onun da dizisi var The Originals spin-off olarak The Legacies adlı dizi çıktı 2. sezonda)

Dizi bu hamilelikten sonrasını alıyor. Hamile kalış kısmı ve konusu The Vampire Diaries’ de anlatılmış. Dizinin en sevdiğim yanı başrol Klaus Mikealson’un ve diğerlerinin aksanı muazzam bir aksana sahip olmasıdır.

Neyse konuya devam edelim. Mikealson ailesi tarihin ilk vampirleridir. Anneleri Ester en güçlü cadılardan birisidir ailesini korumak için onları vampire dönüştürmüştür. Dizi adını da burdan alıyor “Originals” yani orijinaller yani kökler, köken vampirler.

Dizi hakkındaki şahsi görüşlerimi belirtmeme pek gerek kalmadı sanırım. 🙂 Şu kadarını belirteyim. Joseph Morgan (Klaus Mikealson) öyle bir oyunculuk sergilemiş ki bir erkek olarak hayran kaldım kızları kesinlikle düşünmek bile istemiyorum. Ah o aksanı ah o gülüşü…(Dizi Netflix’ de mevcut)

Dipnot: Dizide ki +15 sahneler Teen Wolf’ a göre fazla Vampire Diaries’ e göre az yani ara ara mevcut ama yine de aile ile izlenmesini tavsiye etmem bol bol küfür var.

Bu haftaki dizi önerilerim bu kadardı okuduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum. Haftaya bir daha görüşmek ümidiyle bu yazımı burada bitiriyorum.

.