Telefonunuzun Ömrünü Uzatacak 5 Püf Nokta

Bu yazımda hepimizin vazgeçilmezi olan telefonların ömrünü uzatacak 5 püf noktayı sıralayacağım.

1-) Telefonu Şarjda Kullanmayın

Bu tavsiyeyi çoğu kişi uymasa da en önemli noktalardan birisi. Telefonlar kullanıldığında yaptığınız işlemlere göre kendisini ayarlar ve haliyle ısınmaya başlar. Bu arada telefon şarja takıldığında şarjın etkisiyle daha da ısınır. Bunun sonucunda çok fazla ısınan telefonun başına şunlar gelebilir :

telefon
  • Telefonun ekranı aşırı ısıdan yanabilir/ sararabilir.
  • Fazla ısıdan dolayı batarya kalıcı hasar görebilir.
  • Cpu, ram vb. donanım parçaları aşırı ısı oluşturdukları için anakarta zarar verebilir.
  • Telefon şarjda kullanıldığı için şarj adaptörü fazla ısınıp zarar görebilir.

2-) Şarjı Tam Bitirmeden Şarja Takın

telefon

Bu size pek doğru gelmeyebilir ancak yapılan araştırmalara göre bataryayı tam bitirip şarja takmak bataryanın döngüsünü daha çabuk tamamlamasına sebep oluyor yani batarya daha çabuk eskiyor. Bize doğru olanı soracaksanız bizce telefonların şarj seviyeleri 10-20 arasında şarja takılmalı. Böylece telefonunuzun bataryası döngüyü daha geç tamamlayacak böylece daha az eskiyecek.

3-) Orijinal Olmayan Şarj Cihazı Kullanmayın

Her marka bunu altını çizerek söylese de çoğu kişi uygun fiyata orijinal olmayan şarj cihazları kullanıyor. Orijinal olmayan şarj cihazları telefonunuza dengesiz enerji verebilir ve bunun sonucunda hem bataryanız hem de şarj cihazı zarar görür. Artı olarak orijinal şarj cihazı kadar fazla akım veremediği için telefonunuz daha yavaş şarj olur.

4-) Fotoğraflarınızı Veya Özel Dosyalarınızı Bulut Depolamaya Taşıyın

Bulut depolama özelliği uzun zamandır olsa da çoğu kişi özel verileri tehlikeye girer diye kullanmıyor. Bu tehlike sadece bulut depolamaya özgün değildir yani sizin verileriniz kendi işletim sisteminizi yapana kadar tehlikededir. Telefonunuzun depolaması ağzına kadar doluysa telefonunuz eskiye nazaran çok daha yavaş olur. Fotoğraflarınızı ve özel dosyalarınızı bulut depolamada yedekleyerek telefonunuzun depolamasını rahatlatabilir böylelikle telefonunuzu hızlandırmış olursunuz.

5-) Telefonunuzu Sağlam Bir Kılıfla Ve Ekran Koruyucu İle Koruyun

kılıf

Günümüz telefonlarının tasarımları göz alıcı olduğundan kullanıcı telefonunun tasarımı göstermek için kılıf vb. aksesuar kullanmayabilir. Ancak telefon herhangi düşme anında kılıfla düşerse kılıfsız düşmeye nazar an daha az hasar görür.

Kaynak:https://ceptetamir.com/telefon-omrunu-uzatma-nasil-yapilir