TikTok ‘taki “Blackout Challenge” Bir Çocuğun Beyin Ölümüne Sebep Oldu

TikTok -akimi-12-yasindaki-bir-cocugun-olumune-sebep-oldu-1

TikTok ‘ta son derece zararlı bir akım olarak ortaya çıkan “Blackout Challenge” adlı bir akım 12 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesine neden oldu.

ABD’nin Denver kentinde yaşayan 12 yaşındaki Joshua Haileyesus‘un “Blackout Challenge” adlı TikTok akımı yüzünden beyin ölümü gerçekleşti. Blackout Challenge isimli bu akıma katılan insanlar kendilerini bilinçlerini kaybedecek duruma gelene kadar nefessiz bırakmayı amaçlıyorlar.

TikTok -akimi-12-yasindaki-bir-cocugun-olumune-sebep-oldu-2
Joshua Haileyesus

Joshua Haileyesus’un kardeşi Joshua’yı banyo zemininde bilincini kaybetmiş bir şekilde bulduğunu ve kendisini boğmak için ayakkabı bağı kullandığını söyledi. Doktorlar yaptıkları açıklamada Joshua’nın beyin ölümünün gerçekleştiğini ve kurtarılamayacağını belirtti. Joshua’nın babası Zeryihun Haileyesus bağlandığı televizyon programında doktorların Joshua için zaman tanımalarını istediğini belirtti. Zeryihun Haileyesus programda, “O bir savaşçı. Onun kavga ettiğini görebiliyorum. Onun için her gün dua ediyorum” sözlerini söyledi. Haileyesus ailesi bu ve benzeri tehlikeli akımlardan çocuklarını korumaları için aileleri uyardı.

TikTok -akimi-12-yasindaki-bir-cocugun-olumune-sebep-oldu-3

Olayın ardından TikTok, Haileyesus ailesine üzüntülerini iletti. TikTok yaptığı açıklamada Blackout Challenge ve buna benzer zararlı akımlara karşı önlemlerin alındığını belirtti. İçerik TikTok üzerinden engellendi ve Pazar günü TikTok üzerinden yapılan aramada #Blackoutchallenge hakkında herhangi bir sonuç çıkmadığı açıklandı.

Maalesef bu üzücü olay bir ilk değil. 2018 yılında Carson Bodkins adındaki 11 yaşındaki bir çocuk benzer bir akım yüzünden hayatını kaybetti. Olaydan bir yıl sonra da Mason Bogard adlı bir genç benzer bir şekilde hayatını kaybetti.

12 yaşındaki bir çocuğun beyin ölümü gerçekleşmiş olmasına rağmen sosyal medyadan insanların “iyi olmuş“, “doğal seleksiyon“, “böylelerini bırakacaksın ölecekler“, “Bruh moment öyle bir andır ki“, “hak etmiş” gibi nefret dolu yorumları ise bizleri bu yorumların sahiplerinin insanlık anlayışından şüphe ettiriyor. Unutulmamalıdır ki küçük yaştaki bir çocuğun özellilkle TikTok gibi sosyal medya uygulamalarının ve bu türlü zararlı akımların üzerinden aklının çelinmesi çok basittir. Bu yüzden sosyal medya uygulamalarına yaş sınırı konur. TikTok’a kin duyan insanların bu kinini yaşam mücadelesi veren bir çocuk üzerinden böyle çirkin bir biçimde yansıtmaları da, olaya hangi açıdan bakılırsa bakılsın son derece yanlıştır ve böyle kişilerin olgunlaşmadığının en büyük göstergesidir.

Ailelerin, çocuklarının olgunlaşacağı döneme kadar elektronik cihazlarının üzerinde denetim sağlamalarını ve bu tür zararlı akımlardan, durumlardan vb. korumalarını tavsiye ediyoruz. Sonuçta herhangi bir çocuğun bir sosyal medya uygulaması indirip kendisini yaş sınırının üzerinde göstermesi son derece basit ve maalesef her gün daha zararlı bir akım ortaya çıkıyor.

Kaynak: https://people.com/human-interest/boy-12-brain-dead-after-joining-in-social-media-choking-challenge/