Twrp Nedir,Ne İşe Yarar,Nasıl Yüklenir? (Team Win Recovery Project)

Twrp

Twrp Nedir ?

Twrp telefonun kendi yazılımından bağımsız root atma,yedekleme,geri yükleme,rom yükleme vb. gibi şeyleri yapabileceğiniz bir kurtarma modudur.

Twrp Ne İşe Yarar

Twrp

Öncelikle Twrp geliştirici ve yazılım meraklıları için çok önemlidir. Resmi markette olmayan uygulamaları veya eklentileri kurabilir telefonda tam yetki sağlayabilmek için Root atabilirsiniz.

Twrp genellikle şu işlere yarar:

  • Tam veya istediğiniz dosyaları yedekler.
  • Yedeklerinizi veya hasarlı dosya yerine başka dosyaları yükleyebilir.
  • Root ve rom atılabilir.
  • Telefonunuzu tamamen sıfırlayabilir veya kısmi olarak sıfırlayabilirsiniz. ( Tamamen sıfırlamada telefonun içindeki yazılım dosyası dahi silinir.)

Telefonuma Twrp Yüklenebilir mi ?

Twrp geliştiricileri çoğu marka ve modele destek veriyor. Telefonunuza göre Twrp olduğunu aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.

Twrp’ ün destek verdiği marka ve modeller: https://twrp.me/Devices/

Twrp geliştiricileri cihazınızın yazılımı güncellense dahi yeni Twrp dosyası geliştirerek hem cihaza uyum sağlayabiliyor hem de eski sürümdeki hataları onarıyor.

Twrp Nasıl Yüklenir ?

Not : Twrp kurulumu sırasında cihazınızdaki oluşabilecek hatalardan Dijibayt sorumlu değildir.

1-) Cihazınızın Bootloader kilidi açık olmalıdır

Bootloader Kilidi Nasıl Açılır ?

Bootloader kilidi üreticilerin koyduğu yazılım sınırlama kilididir. Her markada ismi aynı olsa da açılış şekilleri birbirinden farklıdır. Şimdi sizlere Bootloader kilidi nasıl açılır göstereyim.

Xiaomi cihazlar için Bootloader kildi açma yöntemi :

Öncelikle telefonunuzun Telefon hakkında bölümünden Miui sürümü yazan yerin üstüne 5-10 kez basıyoruz. Geliştirici yetkisini aldıktan sonra Ayarlar > Ek Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri sekmesinden Mi kilit açma durumu yazan yere tıklıyoruz. Burada sizden Mi hesabınızı ekliyorsunuz. Mi hesabı başarıyla eklendi yazısı çıktığında buradan çıkabilirsiniz.

Şimdi Minimal ADB and Fastboot dosyasını bilgisayarınıza kurun. Daha sonra Mi Unlock Tool uygulamasını kurun ve Mi hesabınızla giriş yapın. Bu adımda telefonunuzu Fastboot moduna almanız lazım. Fastboot moduna almak için telefonunuzun ses kısma ve güç tuşuna basılı tutun. Fastboot moduna aldığınız telefonu usb kablo yardımıyla bilgisayarınıza bağlayın ve ekranda yazan unlock tuşuna basın.

Mi Unlock

Not: Xiaomi yeni getirdiği kuralda Bootloader kilidi için süre koydu yani Bootloader açma süresi dolmadan Bootloader kilidini açamayacaksınız.

Genellikle 168 saat sizi bekletebilir. Süreniz bittiğinde Mi unlock uygulaması için anlattığım adımları tekrarlayın böylelikle Bootloader kilidiniz açılacak.

Bootloader kildimiz açıldı şimdi Twrp kurulumuna dönelim.

Xiaomi Cihazlar İçin Twrp Kurma Adımları:

Gerekenler:

1-) Bilgisayarınıza Minimal ADB and Fastboot dosyasını indirin ve kurun. Dosyayı kurduğunuzda genellikle C diskinde olmak üzere Minimal ADB and Fastboot klasörü oluşur.

Minimal ADB and Fastboot

2-) Cihazınıza uygun olan Twrp dosyasını indirin ve ismini twrp.img olarak değiştirip Minimal ADB and Fastboot klasörüne kopyalayın.

3-) Shift tuşuna basılı tutup Minimal ADB and Fastboot klasörüne sağ tıklayın ve seçeneklerden PowerShell penceresini açın.

4-) Cihazınızı ses kısma ve güç tuşuna basılı tutup Fastboot moduna alıp usb kabloyla bilgisayara bağlayın.

5-) PowerShell penceresine aşağıda yazdığım kodları tek tek sırasıyla yapıştırıp Enter‘layın.

Twrp yükleme kodları :

  • fastboot flash recovery twrp.img
  • fastboot boot twrp.img

Kodları doğru girdiyseniz cihazınız yeniden başlayacak ve Twrp modunu otomatik açacaktır. Herhangi problemde bizimle yorumlar kısmından iletişim kurabilirsiniz.

Not: Twrp kurulum işlemi cihazınızı garanti dışı bırakabilir. Bu işlemleri yapmadan önce lütfen yazıyı atlamadan okuyun.

.