Ücretsiz Sanal Bilgisayar Nasıl Kiralanır ?

Bu yazımda sizlere ücretsiz bir şekilde nasıl sanal bilgisayar kiralanır adım adım anlatacağım.

Sanal Bilgisayar Nedir ?

Adı üstünde sanal yani gerçekte veya gözle görülür bir fiziksel donanıma sahip değildir ancak aynı sizin bilgisayarınız gibi bir işletim sistemine sahiptir. Kendi bilgisayarınızda yapabildiklerinizi ve hatta yapamadıklarınızı sanal bilgisayarda yapabilirsiniz. Örneğin kendi bilgisayarınızın oynatamadığı bir oyunu sanal bilgisayarda oynayabilirsiniz.

Hadi Ücretsiz Sanal Bilgisayar Kiralayalım

Çoğunuz soracaktır nasıl ücretsiz bir şekilde sanal bilgisayar kiralayacaksın diye ancak bu sorunun cevabı çok kolay. Google web, uygulama vb. geliştiricilere özel olarak sunduğu Google Cloud servisi sayesinde ücretsiz şekilde kiralayacağız. Bu servisi sadece sanal bilgisayar olarak düşünmeyin yani Google Cloud sizin hosting paketiniz, oyununuzun sunucu ve sayamadığım yararlı pek çok şeyde kullanılabilir.

Öncelikle buradan Google Cloud sitesinden Google üyeliğimizi girip kayıt oluşturmamız lazım. Burada sizden adres ve kredi kartı bilgisi verecek. Evet hayal kırıklığına uğradınız hani ücretsizdi ? Evet ücretsiz Google bu servisi denememiz için bize 1700 TL bakiye veriyor ve bu bakiyeyi sonuna kadar kullanabiliyoruz. Kredi kartı istemesindeki amaç ise tekrar üye olmayalım diye tıpkı Netflix gibi. Kredi kartı olarak sanal kart veya İninal gibi ön ödemeli kart kullanabilrisinz. Kredi kartı bilgilerinizi de girdiğinizde sizden son kez bir doğrulama isteyecek. Bu doğrulama sizden kredi karınızın son 4 hanesi gözükür halinde bir resim isteyecek sonrasında sizlere ücretsiz 1700 TL deneme bakiyesi verecek.

Üye Olduk Sıra Sanal Bilgisayar Kiralamada

Üyeliğimizi yaptık artık Google Cloud’un konsol sayfasındayız yani buradan her şeye müdahale edebiliriz. Konsol sayfasının solunda bolca seçenek olur burada bizim işimize yarayacak yer Computer Engine sekmesi olacak. Bu sekmede sizi boş bir sayfa karşılar. Buradan sanal bilgisayar kiralamak için örnek oluştur tuşuna basın ve isteğinize göre bir donanım ve işletim sistemi seçin. Burada önemli bir nokta var sanal bilgisayarı oluştururken http ve https izinleri açık olmalı bu seçenekler genelde kapalı oluyor. Evet bilgisayar oluştu ama ben buna nasıl girerim diye soruyorsunuz. Sanal bilgisayarı oluşturduğunuzu varsayıyorum. Oluşturduğunuz sanal bilgisayar Computer Engine sekmesinde gözükür. Oluşturduğunuz sanal bilgisayarın sağında RDP yazar ona basın. Açılan kısımda öncelikle Windows şifresi belirleye basın ve sanal bilgisayarınızın şifresini koyun. Şifreyi koyduktan sonra aynı sekmeden RDP dosyasını indirine basın bu dosya ile sanal bilgisayarınıza bağlanacaksınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra 5 dk bekleyin sanal bilgisayar açılsın. 5 Dk bekledikten sonra RDP dosyasını açın ve belirlediğiniz şifreyi girerek sanal bilgisayarınıza bağlanın. Burada önemli nokta ise karşınızda açılan Server Manager bölümünden Local Server bölümüne girin ve buradan ie enhanced security configuration yazan yerin yanındaki on veya unkown yazan mavi yazıya basın ve buradan 2 seçeneği de off olarak seçin. Bu işlem sayesinde sanal bilgisayarınıza istediğiniz şeyi indirebileceksiniz.

UYARI : Size verilen bedava bakiyeyi bitirip aşarsanız ek para ödeyebilirsiniz ancak ben bile 3 bilgisayar açık olduğu halde 2 haftadır kullanıyorum yani hemen bitmez. Kalan bedava bakiyeyi görmek için ise konsoldan Faturalandırma sekmesine girin burada size promosyon kredileri adı altında bakiyenizi gösterecektir. Bakiyeniz bitmesine az kala oluşturduğunuz bilgisayarı silin ve Hesap Yönetimi bölümünden my first project yazan yerin sağındaki dikey haldeki 3 noktaya basıp Faturalandırmayı devre dışı bırak tuşuna basın. Bu sayede para ödemeyeceksiniz.