Ülkemizde Akıllı Maske Üretildi

Akilli-maske-turkiye-yerli-uretim

Yerli üretim ile akıllı maske geliştirildi. 8 saat kullanımdan sonra kutusunda dezenfekte edip tekrar kullanılabiliyor.

Geçtiğimiz bu zor günlerde hepimiz evimizdeyiz ve dışarıya çıkmak istediğimizde ise maske takmak zorunda kalıyoruz. Maske takmak, maskelerin tek kullanımlık olması ve hangisinin daha güvenli olduğunun düşündürücü olması gibi nedenlerle sıkıntı oluşturabiliyor. Peki ya sürekli kullanabileceğimiz, rahat, hijyenik ve dezenfekte sıkıntısının olmayacağı bir maskemizin olması nasıl olurdu?

Neyse ki artık nasıl olacağı konusunda zihinlerimizi yormamıza gerek yok. Çünkü böyle bir maske yapıldı. Hem de yerli üretim. Böyle inovatif bir fikrin ülkemizin bilim insanları tarafından hayata geçirilmesi gerçekten hem gurur verici, hem de harika bir durum.

Akilli-maske-turkiye-yerli-uretim
Akıllı Maske

Kumaş, cerrahi, FFP3, FFP1, N95 vb. maskelerin yanına yerli üretim olarak akıllı maske de eklendi. Bu akıllı maske özel tasarlanmış kutusunun içinde 8 saatlik bir kullanımın ardından dezenfekte oluyor ve tekrar kullanıma hazır hale geliyor.

Bu maske ayrıca sadece takan için avantajlı değil, etrafındaki insanlar için de çok iyi avantajlar sağlıyor. Maskenin üzerinde bir gösterge bulunuyor ve normal koşullarda maske yeşil yanarken hastanın sağlık durumuna göre kırmızıya doğru yaklaşıyor. Bu durum hem maskeyi takanı, hem de etrafındakileri tehlike hakkında bilgilendirmeye yarıyor.

Bu akıllı maske sadece bu özelliklerle sınırlı değil. Aynı zamanda kullanıcının ateşini, solunumunu, öksürük sayısını da anlık olarak ölçebiliyor. Ve az önce bahsettiğim gösterge özelliğinde de belirtmemiz gereken bir ayrıntı var: eğer gösterge ışığı koronavirüs belirtileriyle kırmızıya dönerse yazılım üzerindeki kişi ve kurumlara direkt olarak bildirim sağlanıyor.

Coronity Sağlık Teknolojilerişirketi CEO’su Mehmet İmrak, akıllı maskeyi anlatırken şu ifadeleri kullandı:

Aslında biz bu maskeyi tekstil şirketleri için uzun zamandır tasarlıyorduk. Tekstil ya da metal tozunun çok yüksek riskli olmasından dolayı iş sağlığı ve güvenliği konusunda maske ihtiyaçlarının karşılanması gibi bir gereksinim vardı. Tabii kovid süreci içinde biz maskede hemen hızlı bir değişiklik ve revizyona giderek hazırlamış olduğumuz maske tasarımına bazı sensörleri değiştirerek ve ekleyerek özelliklerini, kovid sürecindeki insanların günlük korunmasına yönelik bir hale getirelim ve onların korunması ile birlikte de halk sağlığına bir katkımız olsun diyerek başladık. Maskenin en önemli özelliklerinden birisi, ateşinizi anlık olarak ölçmesi, solunum durumunuzu ölçmesi ve öksürük sayınızı ölçmesi.

Her saniye ölçümleme yapıyor ve bunları kaydederek geçmiş verileriniz ile karşılaştırıyor. Eğer ölçümlerinizde herhangi bir şekilde değişiklik yoksa, sağlıklıysanız bunu burun kısmında yanan yeşil ışıkla, size sağlıklı olduğunuzu, karşınızdaki kişiye de size rahatlıkla yanaşabileceğini belirtiyor. Ama gün içinde ateşiniz yükselirse ve bu süreklilik arz etmeye devam ederse, bunların süreklilik arz etmesi durumunda kırmızıya doğru dönmeye başlıyor ve hem karşınızdaki kişiye ‘bana yanaşma’ demenizi sağlıyor, hem de doktora gitme ihtiyacınızın olup olmadığı konusunda size bilgi vermiş oluyor.

Akıllı maske anlık bildirim ve uyarı özellikleri sayesinde bu virüs sürecinin atlatılmasında çok büyük mesafe kat edilmesini sağlayacak. 8 saat boyu kullanımdan sonra özel UV ışınlarıyla kutusunda dezenfekte olan maskenin kullanımı hem çok rahat, hem de ekonomik olacaktır.

Fiyat konusunda ise İmrak: “Bütün dünya şu anda maske sıkıntısı içerisinde, Türkiye’nin böyle bir atılım yapması, dünya pazarında hızlı bir yer alabileceği, gerçekten teknoloji satabileceği bir avantaj yaratıyor. Biz şu anda Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç edebilen ülkeler arasında yer almaya başladık. Aslında şu anda piyasada satılan küçücük UV kutuları fiyatında diyebiliriz. Normalde 499 lira bir fiyatı var ama bugün itibarıyla baktığınızda bir N95 maskenin bile fiyatı 150-200 lira civarı. Gerçek koruma sağlayabilen 2 günlük bir maske fiyatına siz ömür boyu kullanabileceğiniz bir maske alabiliyorsunuz” şeklinde durumu ifade etti.

Böyle güzel fikirlerin bizim ülkemizin bilim insanları ve araştırmacıları tarafından ortaya atılması ve ardından da hayata geçirilmesi gerçekten çok gurur verici. Akıllı maske üretiminin yabancı ülkelere de satışının veya dağıtımının yapılması global alanda virüse karşı daha dirençli ve temkinli olmamızı sağlayacaktır. Bu fikrin ve icadın bu virüs sürecinde insanların çok işine yarayacağına ve buna benzer etkili ve güzel fikirlerin yine ülkemizden çıkacağına inanıyorum.

Siz Akıllı maske hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu zorlu süreçte etkili olacak mı?

 Kaynak: https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202006131042243056-turkiyede-uretildi-ates-oksuruk-ve-solunum-sayisini-olcen-akilli-maske-/