Uluslararası Uzay İstasyonu’ nda Hava Kaçağı Oluştu

Uzaydaki en büyük insan yapımı istasyon olan Uluslararası Uzay İstasyonu’ nda normalden daha fazla hava kaçağı oluştuğu bildirildi.

1 Futbol sahasından daha büyük olan Uluslararası Uzay İstasyonu 408 Tonluk ağırlığıyla Uzay boşluğunda seyrini gerçekleştirmektedir. Dışarısıyla tamamen izole olmayan bu Uzay istasyonu her zaman içeriden hava kaçırmaktadır ancak bu seferki hava kaçağı normale göre daha fazla ve daha tehlikeli

Onarmaya Çalışıyorlar !

Uluslararası Uzay İstasyonu

Uzay istasyondaki hava kaçağını onarmaya çalıştıklarını belirten yetkililer hava kaçağı oluşan yeri bulabilmek için birisi Astronot olmak üzere 3 kişi ile birlikte çalıştıklarını bildirdiler. Oluşan hava kaçağının şuanlık herhangi problem teşkil etmediğinin de altı çizildi. Bu hava kaçağı sorununu sensörler sayesinde öğrendiklerini bildiren Nasa yetkilileri olası bir tehlikede kaçabilmek için ise tedbirler aldı.

Acil Kaçış Tedbiri Alındı

Soyuz MS-16
Soyuz MS-16

Üstte dediğimiz gibi şuanlık uzay istasyonundaki insanlar için tehlike teşkil etmediğini söyledik. Ancak bu hava kaçağının artış göstermesi oradaki insanlar için büyük bir problem ve hatta ölümleri olabilir. Bu nedenle mürettebatı taşımış olan Soyuz MS-16 uzay aracı tedbir amaçlı Uluslararası Uzay İstasyonu’ na bağlı şekilde bekletiliyor.

2018′ de Aynı Problem Oluşmuştu

Uzay istasyonundaki hava kaçağının bir benzeri 2018′ de oluşmuştu. Hava kaçağını ise havayı kaçıran yere epoksi sıkıştırarak önlemişlerdi. Yeni oluşan problemi ise istasyon içerisindeki bölmeleri kapatarak bulmaya çalışıyorlar.