Xbox Series S, Uygun Fiyatlı Xbox geliyor!

xbox

Playstation ile rekabet içinde olan Xbox, ucuz bir konsol çıkarabilir. İşte çıkarılması beklenen Xbox Series S ve detayları.

Playstation 5’in çıkmasından sonra en çok konuşulan şey Playstation 5’in teknik özellikleri değil de fiyatı oldu. Belkide bu sebeptendir ki Microsoft firması bu konuda kolları sıvamışa benziyor.

Xbox Series S örnek fotoğraf:

Xbox
Xbox Series X

Konsollar artık daha fazla kitleye hitap edebilmesi için farklı modeller ile piyasaya sürülüyor. Dijital, Hafif gibi modeller eklenerek daha fazla kitleyi kendine çekmek isteyen konsol firmalarından özellikle Xbox ucuz fiyatlı konsol adımıyla ses getirebilir.

Bilindiği üzere Xbox Series X konsolunun proje adı Project Scarlett idi. İlk dönemlerde Anaconda ve Lockhart şeklinde 2 versiyon olacağı söylense de Xbox Series X tanıtımı sonrası bir süre bu söylenti rafa kalkmıştı.

Fakat Xbox Series X’in geliştirici kitinin yayınlanmasından sonra bu söylenti tekrar alevlendi. Anakartında Anaconda simgesi ve geliştirici sayfalarında Project Scarlett konsolları gibi ifadeler kullanılınca insanlar düşük fiyatlı bir konsol gelebileceğini düşünmeye başladılar. Yani kaynaklar, daha düşük bir Xbox Series X konsolu gelebileceğini söylüyor.

Şimdilik resmi bir açıklama olmasa da bu konsola Xbox Series S demeye başlandı bile. Biraz tahmini özelliklerinden bahsedelim. Ucuz Xbox Series X’in donanımını Lockhart firması üstlenecek gibi duruyor. Lockhart standart geliştirici kitinde bir profile sahip. Yani şu anlık çıkacak olan konsolda 7.5 GB RAM, Xbox Series X’e göre daha düşük bir işlemci hızı ve 4 Teraflops’luk bir performans ortaya çıkıyor.

Daha çok Full HD ve 2K çözünürlüklü oyunculuğa odaklanacak olan Xbox Series S, Lockhart firmasının da desteği ile bu konuda optimizasyon çalışmaları gerçekleştirecektir. Aynı zamanda kaynaklar Xbox All Access aboneliği ile Xbox Series S’i daha cazip bir konsola dönüştüreceğini söylüyor. Bu şekilde daha büyük bir kitleye hitap ederek rakibi Playstation’a tabiri caizse çalım atacağı düşünülüyor.

Xbox Series S

Playstation 5 yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2020/6/26/21304112/microsoft-xbox-series-x-lockhart-leaked-document-specs-rumors
https://www.theverge.com/2020/6/26/21304112/microsoft-xbox-series-x-lockhart-leaked-document-specs-rumors