Venüs Gezegenini Tanıyalım

venus-gezegenini-taniyalim
venus-gezegenini-taniyalim-3

Venüs gezegeni ismini Afrodit olarak da bilinen Eski Yunan tanrıçası Venüs’ten almıştır. Dünya ile hemen hemen aynı boyutlarda olan Venüs Dünya’nın kütlesiyle %80 oranında yaklaşıklık gösterir. Güneş sisteminin ikinci gezegeni olmakla beraber güneş etrafındaki dönüşünü de 224,7 Dünya gününde tamamlar. Ayrıca Venüs Çoban, Çolpan veya Çolpan Yıldızı olarak da bilinir.

Venüs Dünya ile benzerlik gösterdiğinden kardeş gezegen olarak da bilinir. Venüs kendi ekseninde diğer gezegenlerin eksenlerinin aksi istikametinde döner. Güneş’e Dünya’dan daha yakın olan Venüs bu nedenden dolayı yeryüzünde sadece güneş doğmadan önce veya battıktan sonra gözlemlenebilir.

Venüs’ün Atmosferi

venus-gezegenini-taniyalim-1

Venüs’ün atmosferi çok kalındır. Yüzey basıncı Dünya’nınkinin 90 katından daha fazladır. Atmosferi kükürt dioksit, azot ve karbondioksitten oluşmaktadır. Venüs üzerindeki sera gazı etkisi o kadar şiddetli ki yüzey 860 Fahrenheit civarında ortalama bir sıcaklığa ulaşıyor. Venüs’te neredeyse hiç su buharı bulunmuyor ve sülfürik asitten dolayı asit yağmurları oluşuyor.

Venüs’ün Yüzeyi

venus-gezegenini-taniyalim-2

Venüs’ün yüzeyindeki tektonik levhalar hareketsiz durumda. Venüs’ün yüzeyinde yüzden fazla (aktif ve uykuda olanlar bir arada) yanardağ ve binden fazla da krater bulunuyor. Venüs aşındırıcı bir atmosfere sahip olmasına rağmen yüzeyindeki sert kaya tabakası erozyona karşı direnç göstermiştir.

Venüs’ün yüzeyindeki en yüksek dağ yaklaşık 7 mil yüksekliğiyle Maxwell Montes dağıdır. Gezegendeki tahmini asteroit çarpma oranına ve kraterlerin yavaş aşınmasına dayanarak, Venüs’ün yüzeyinin 300 ila 500 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor. Gezegenin Dünya kadar eski, yaklaşık 4,5 milyar yaşında olduğunu da unutmayın.

Venüs Dünya gibi yerçekimine sahip olmasına rağmen bir manyetik alana sahip değildir. Bir zamanlar Venüs’ün de erken dönemlerinde okyanusa sahip olduğu teori olarak ortaya atılmış fakat Mars’ta kurumuş nehir kanalları olduğu gibi bir kanıt bulunmuyor. Şu an ise yüzeyinde herhangi bir su kaynağı bulunmayan kuru bir gezegendir.

Kaynak:http://www.thetimenow.com/astronomy/venus.php