Volvo’nun Benzersiz Hava Temizleme Teknolojisi

volvo-yeni-hava-temizleme-teknolojisi-3

Volvo, arabalarının kabinindeki ince partikül maddeyi temizleyen yeni bir teknoloji geliştirdi. Şirketin yeni Gelişmiş Hava Temizleyici teknolojisi, kabin içindeki havayı PM 2.5 seviyelerinde ölçebiliyor. Böyle gelişmiş bir özellik Volvo’nun yeni otomobillerinin dışında piyasadaki hiçbir otomobilde bulunmuyor.

volvo-yeni-hava-temizleme-teknolojisi


Bu ilkbahardan beri Ölçeklenebilir Ürün Mimarisine (SPA) dayalı 60 ve 90 serisi Volvo modellerinin tümünde mevcut olan Gelişmiş Hava Temizleyici, kabindeki ince partikülleri temizliyor. Sentetik elyaf bazlı filtre ve iyonizasyon sayesinde, PM tüm 2.5 parçacıklarının yüzde 95‘e kadarı kabin dışında tutuluyor. Bu yeni teknoloji sayesinde araç içerisindeki hava kalitesi iyileştiriliyor ve ince partiküllerin neden olabileceği olumsuz durum ve rahatsızlıkların önüne geçiliyor.

Bu modellerin sahipleri otomobilleriyle yola çıkmadan önce kabin içerisinin temiz olmasını sağlamak için Volvo On Call akıllı telefon uygulamasıyla temizlik sürecini erkenden başlatabilir. Temizlik sürecini tamamlayan uygulama ardından araç içi ve araç dışındaki hava kalitesini, PM 2.5 ölçümlerini karşılaştırabiliyor.

volvo-yeni-hava-temizleme-teknolojisi-2

Volvo Cars Kabin Hava Kalitesi Kıdemli Teknik Uzmanı Anders Löfvendahl Volvo içerisindeki yeni teknolojiyle soluduğunuz havanın çok daha temiz ve sağlıklı olduğundan emin olabileceğinizi söyledi. Löfvendahl “Hem sağlık hem de güvenlik açısından temiz havanın sizin için iyi olduğuna inanıyoruz ve bu alanda sınırları zorlamaya devam edeceğiz.” sözlerini de ekledi.

Volvo Gelişmiş Hava Temizleme Teknolojisinin yanında otomobillerinin içerisindeki ortamı daha sağlıklı hale getirebilmek için başka yolları da deniyor. Volvo mühendisleri, uzun süredir arabadaki organik maddelerden kaynaklanan emisyonları ortadan kaldırmaya ve iç kısımlardan alerjiye neden olan malzemelerin miktarını en aza indirmeye çalışıyor. Volvo hatta bu alerjik malzemeleri azaltma konusundaki projelerini çeşitli üniversiteler ve enstitülerle beraber yürütüyor.

Kaynak: https://greenfleet.net/news/16092020/air-cleaning-technology-inside-new-volvos