WhatsApp’ ta Yeni Devir: Kişiden Kişiye Para Transfer Özelliği Geliyor

Whatsapp para gönderme

Tüm Dünya’da en çok kullanılan uygulamalardan olan WhatsApp gün geçtikçe yeni özelliklerle kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Birkaç gün önce 5 özellik daha geleceğini duyuran WhatsApp yeni gelecek özelliklere birisini daha ekledi.

Facebook‘ un adı altında yönetilen WhatsApp uzun zamandır uygulama içinden para transfer özelliğini geliştiriyordu. Facebook‘ un geliştirdiği para transfer sistemi “Facebook Pay” alt yapısını kullanan WhatsApp para transfer özelliğini ilk kez Brezilya’ da test etti.

Nedir Bu Para Transfer Özelliği ?

WhatsApp para transfer özelliği
WhatsApp

Facebook Pay” transfer sistemi üzerine inşa edilen bu sistem sayesinde WhatsApp kullanıcıları birbirlerine para gönderebilecek. Yapılan para transferleri normal kullanıcılar için tamamen ücretsiz olacak. İşletmeler ise para transferi için küçük bir miktar ücret ödemek zorunda kalacak. Brezilya’ da ilk kez kullanılan bu sistem kullanıcılar tarafından olumlu bir not aldı.

Güvenilir Bir Sistem mi ?

Facebook Pay” ve bunu gibi birçok para transfer alt yapısı bulunuyor. Bu sistemlerin tamamen güvenilir olduğunu söylemek maalesef imkansız gibi bir şey. Gelişen teknolojiyle birlikte hackerlar en güvenilir denilen sistemlere bile girebiliyor. WhatsApp para transferi güvenilir mi konusuna gelirsek para gönderme işlemi öğrenilen bilgilere göre 2 türlü şifrelenebilecek. Bunlardan ilki parmak izi kilidi olacak. Para göndermek istediğinizde uygulama sizden kayıt edilmiş parmak izini isteyecek ve işlemi onaylamak için parmak izinizi tanıtmak zorunda kalacaksınız. İkinci şifreleme türü ise ATM’ lerden aşina olduğumuz pin şifresi olacak. Ancak ATM şifreleri 4 haneli olurken WhatsApp sizden 6 haneli şifre isteyecek ve bu şifre ile istediğiniz kullanıcıya para gönderebileceksiniz. Para gönderimini ise sadece WhatsApp‘a kaydettiğiniz kartlar ile yapabileceksiniz. Belki daha sonra çokça kullanılan bakiye sistemi yani WhatsApp‘a yükleyebildiğiniz kadar transfer yapabileceğiniz bir özellik gelebilir.

Neden İlk Kez Brezilya’da Test Edildi ?

İlk kez Brezilya‘da kullanılan para transfer özelliği aslında ilk kez Brezilya’da değil Hindistan’da kullanılması hedefleniyordu. Nedeni ise geliştirilen bu sistem en başta Hindistan’da denenmek için Beta olarak geliştirildi. Ancak WhatsApp Brezilya‘yı seçti nedeni ise Brezilya kökenli bankalar ile yapılan olumlu anlaşmalar ve Brezilya‘ daki küçük işletmelerin sayısı oldu.

Özet Geçersek…

WhatsApp simge

WhatsApp bu ve bunu gibi özelliklerle hayatımızda çok daha büyük bir rol oynayacak gibi. Ülkemizde ve Dünya’da çok fazla kullanılacağını düşündüğüm para transfer özelliği WhatsApp‘ı bir hayli yoracağa benziyor. Yılbaşı günleri çokça çöken WhatsApp bakalım bu sorunu nasıl çözecek.

WhatsApp’a gelecek diğer özelliklere bakmak isterseniz https://dijibayt.com/whatsappa-gelecek-olan-4-bomba-ozellik/ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://techcrunch.com/2020/06/15/whatsapp-finally-launches-payments-starting-in-brazil/