WhatsApp Yerine Kullanılabilecek 3 Uygulama

WhatsApp Yerine Kullanılabilecek 5 Uygulama

Yıllardır kullandığımız WhatsApp‘ın verilerimizi depoladığını birçoğumuz biliyorduk ancak WhatsApp geçtiğimiz günlerde gizlilik sözleşmesini yeniledi ve bu sözleşme kullanıcılar tarafından büyük tepki topladı. Bu yazımda WhatsApp yerine hangi uygulamalar kullanılabilir sıralayacağım.

Uyarı: Tavsiye edeceğim uygulamalar hiçbir zaman kesinlikle güvenilir diyemem ancak WhatsApp‘ tan daha kullanıcı dostu olduğunu söyleyebilirim…

Telegram

Telegram

Hepimizin en az bir kere duyduğu ancak sayılı kişilerin kullandığı Telegram benim uzun süredir kullandığım ve beğendiğim bir platform. Yenilikçi özelliklere liderlik yapan Telegram birçok özelliğiyle WhatsApp’ tan önde. Sadece mesajlaşma işine yaramayan Telegram içerisinde birçok işe yarar kanal da bulunmakta.

Signal

signal

Elon Musk tarafından tavsiye edilen ve bizim de tavsiye ettiğimiz ikinci uygulama da Signal. Çok fazla kişi tarafından kullanılmasa da özellik ve gizlilik bakımından bir hayli iddialı gözüküyor. Arayüz bakımından WhatsApp’ a benzerlik gösteren Signal’ ın kullanımı da bir hayli basit.

  • Android Signal İndirme Linki: Signal
  • İOS Signal İndirme Linki: Signal

BİP

Bip

Turkcell tarafından geliştirilen mesajlaşma uygulaması olan BİP yerli olduğu için bu sıralamaya girdi. Yerli olmasından dolayı sunucuları da büyük ihtimalle Türkiye içerisinde. Yani verilerimiz ülkemiz içinde tutuluyor. Kullanımı ve özellikleriyle diğer uygulamalardan geri kalmayacak olan BİP WhatsApp yerine rahatlıkla kullanılabilir.

Not: Uygulamayı Turkcell geliştirsede tüm operatör kullanıcıları BİP’ i kullanabilir.

  • Android BİP İndirme Linki: BİP
  • Android BİP İndirme Linki: BİP